Yemeksepeti’ne Tüketici Uyarısı

Nakliyat İş Sendikası’nın Yemeksepeti’nde örgütlenmesinin önüne geçilmesinin ardından sendikayı ziyaret ederek süreç hakkında bilgi alan TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, Yemeksepeti yönetimine çağrıda bulundu.

Yemeksepeti’ne Tüketici Uyarısı

Haber/ Didar DEMİRCİ

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, Türkiye Devrimci Kara, Hava, ve Demiryolu Taşımacılığı İşçileri (Nakliyat-İş) Sendikası ziyaret edilerek, Yemeksepeti’ndeki örgütlenme süreci hakkında bilgi aldı. Yemeksepeti firmasında çalışan işçilerin sendikal örgütlenmeleri konusunda yaşanan sorunları değerlendiren TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “Emekçilerin sendikal örgütlenmesine yönelik olumsuz tutumdan vazgeçilmelidir” dedi.

TÜKETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANIRIZ

Tüketici Birliği Federasyonu olarak Yemeksepeti firma yetkilileri ile görüşme talep ettiklerini ancak bu talebin olumsuz yanıtlandığını açıklayan Deniz, “Yemeksepeti’nin bu tavrını olumsuz değerlendiriyoruz. T.C. Anayasası ve ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde; sendikal örgütlenme, çalışanların temel hakları arasında yer almaktadır. Bu hakkın kullanımının önüne geçmek için yasal ve idari düzenlemelerin boşluklarını gözeterek tutum belirlemenin kabul edilemez olduğu kuşkusuzdur. Yemeksepeti firması, e-ticaret sektörünün önde gelen firmaları arasında yer almaktadır. Özellikle yaşanan COVID-19 salgını sonrası, değişen tüketici alışkanlıklarının da etkisiyle ticaret hacmi daha büyümüştür. Ancak milyonlarca tüketiciye hizmet sağlayan firmanın, kendi çalışanlarına ilişkin olumsuz tutum takınmasının tüketicide olumsuz karşılığı olacağı unutulmamalıdır” diye konuştu. Deniz, konuyu yakından takip ettiklerini ve gerektiğinde tüketimden gelen güçlerini kullanmaktan çekinmeyeceklerini vurgulayarak, konuşmasını sonlandırdı.

YORUM EKLE