Yasak bitti nöbete devam

Bergama Belediyesi'nden çıkarılan 3 kadın işçi Bergama Kaymakamlığı'nın getirdiği bir haftalık eylem yasağının sona ermesiyle direnişlerine tekrar başladı. İşçilere, destek ziyaretleri de sürüyor

Yasak bitti nöbete devam

Haber/ Gökçe ADAR

Bergama Belediyesi tarafından işten çıkarılan Gonca Çetin, Nazlı Deniz Tan ve Alev Çakır'ın belediye önünde sürdürdükleri eylem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilçeye gelmesi nedeniyle 1 hafta yasaklanmıştı. Bergama Kaymakamlığı tarafından getirilen 1 haftalık yasağın sona ermesi sonrası kadın işçiler belediye önünde tekrar direnişe başladı. Belediye işçileri, İdlip'de yaşanan saldırı sonucu hayatını kaybeden şehit ve yaralılar sebebiyle sessiz eylem gerçekleştirdi. Belediye önüne koydukları eylem tahtasına ise, “Simsiyah bir gün daha eklendi, takvim yapraklarının bugününe. Ve yine kerpiç damlara düştü bu acının ateşi. Varsın şehitler tepesi boş kalsın, analar ağlamasın. Milletimizin başı sağ olsun” yazısı yazıldı. DİSK Genel-İş 1 ve 3 No'lu Şube temsilcileri de direnen kadın işçileri ziyaret etti. Genel-İş 3 No'lu Şube Başkanı Faruk Saral, “Bergama Belediyesi'nde sendikalarını değiştirmedikleri için Hakan Koştu tarafından işten atılan 3 emekçi kadın yoldaşımızın direnişi devam ediyor. Bu onurlu emek ve ekmek mücadelesini sürdüren arkadaşlarımıza destek veriyoruz. Verdikleri mücadeleyi pekiştirmek ve büyütmek için 1 ve 3 No'lu Şube temsilcileri olarak yoldaşlarımızın direnişlerini selamlıyoruz” dedi. 

Emek cinayeti 

İşçilere yapılanın hukuksuz olduğunu söyleyen Saral, “Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu'ya ve onun siyasal genel başkanına da söylemimiz odur ki; işlenen emek cinayetinde, yapılan hukuksuzluktan, işlenen adaletsizlikten vazgeçsinler. Atılan işçileri geri alsınlar. Anayasa'nın 51'inci maddesini ihlal etmesinler. Direnen işçiler onurumuzdur. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne yaklaşırken hakları için mücadele eden kadın arkadaşlarımızın direnişine destek olduğumuzu belirtiyoruz. Yanlarındayız. Yanlarında omuz omuza bu haklı kavgayı büyüteceğiz. Selam olsun emeği için mücadele edenlere. Selam olsun işçi tulumuna. Selam olsun Bergama'da hakları için kavgayı büyüten onurlu işçilere” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz günlerde, 3 kadın işçi DİSK Ege Bölge Temsilciliği'nde, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun da katılımıyla bir basın açıklaması düzenlemiş, ardından Gaziemir'de sendika üyesi oldukları için işten atılan Kale Pratt işçilerine destek eylemi gerçekleştirmişlerdi. 3 kadın işçi ayrıca demokrasi güçlerinin eşliğinde hak arama eylemlerini Dikili Atatürk Meydanı'nda da sürdürmüşlerdi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2020, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92