banner112

Tuborg işçileri: Mesai şartlarımız iyileştirilsin

Türkiye’nin önde gelen bira markalarından Tuborg, pandemi sürecinde uyguladığı çalışma politikaları nedeniyle işçilerin tepkisini çekti. Tuborg işçileri, mesai şartlarının iyileştirilmesini ve ücretlerindeki adaletsizliğin giderilmesini talep ediyor

Tuborg işçileri: Mesai şartlarımız iyileştirilsin

Haber/ Didar DEMİRCİ

İzin günlerinde dahi çalıştırıldıklarını öne süren Tuborg çalışanları, işten çıkarılma korkusu nedeniyle haklarını arayamadıklarını söyledi. Söz konusu baskılar nedeniyle ismini vermek istemeyen bir Tuborg işçisi, Emeğin Sesi’ne konuştu. Fabrikada vardiyasız ve mesai saatlerini aşan koşullarda çalışıldığını, sahada dağıtıma çıkan işçilerin de mesai saatleri dışında müşterilerle temas halinde olmaya zorlandığını iddia etti. Tuborg işçisi, haklarını aramak için ‘Patronların Ensesindeyiz - Tuborg Emekçileri Dayanışma Ağı’ çatısı altında örgütlenmeye başladıklarının altını çizdi.

‘Çarklar durur’

Tuborg yöneticilerinin, işçiyi daha fazla çalışmaya zorladığını dile getiren Tuborg işçisi, “Hafta sonlarımız, bayram tatillerimiz yok, ailemizle vakit geçirme şansımız yok. İtiraz edince de kapıyı gösteriyorlar. Mobbing var. Biz önce sosyal hayatımıza ve yaşantımıza saygı gösterilmesini istiyoruz. Yıllık izin kullanacağımız günü kendimiz belirlemek istiyoruz ve izinli olduğumuz günlerde iş nedeniyle aranmak istemiyoruz. Biz tatilde de olsak müşteriler ve patron bizi arayabiliyor. Sevilen personele yüksek zam yapılırken, sevmedikleri personelin hakkını yiyorlar. Biz eşit işe eşit ücret diyoruz. Onlar eşit işe eşit ücret vermiyorlar. Pandemi sürecinde bizlere sağlığımız için dikkat etmemiz gereken noktaları mesaj atarken, telefonla arayarak bu kuralları çiğnememize neden olacak işler buyuruyorlar. Hatta bazı arkadaşlarımız buna ses çıkardığı için ücretsiz izne gönderildi. Bu konuları gündeme taşıdığımız için tehdit ediliyoruz. Şikayet ettiğimiz konuları çözmek yerine bizlere kapıyı gösteriyorlar” şeklinde konuştu. Ayrıca örgütlenmeye başladıkları için de bir baskı unsuru oluşmaya başladığını açıklayan Tuborg işçisi, “Şu an Türkiye’de 2 bin 500 Tuborg çalışanı var. Biz bir durursak çarklar durur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2021, 10:23
YORUM EKLE

banner97

banner96