banner135

Test sonucu gelmeden işe çağırıyorlar

DGD SEN Genel Başkanı Murat Bostancı, korona virüs olan ya da teste gönderilen işçilerin çalıştırıldıklarını iddia ederek, bu konuda işçileri koruyan bir yasa çıkarılması gerektiğini söyledi

Test sonucu gelmeden işe çağırıyorlar

Haber/ Didar DEMİRCİ
Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri (DGD- SEN) Sendikası Genel Başkanı Başkanı Murat Bostancı, Barsan Global Lojistik, Migros, Şok, Ekol, Setur ve Arvato Lojistik gibi depoları işaret ederek, burada çalışan işçilerin test sonuçları pozitif çıkmasına karşılık işe çağırıldığını ve işçilerin test sonuçları açıklanmadan çalıştırılmaya devam edildiğini iddia etti. Bostancı, “Özellikle lojistik sektöründe depolarda bu çok yaygın. Şüphelileri teste gönderiyor, sonuç çıkmadan işe çağırıyor, çalıştırmaya devam ediyorlar. Birkaç depoda vakalar çıktı. Tedbir kuralları gereği bir işçide virüse rastlandığında diğer işçilerde de test yapılıyor. Ancak, virüs diğer işçilere belki yeni bulaştı, bu virüsün kuluçka dönemi var. Bu süreç için bir hafta karantinada kaldıklarında belirtiler daha da net ortaya çıkar. O şekilde test yapsalar daha doğru olmaz mı? Ama işverenler, müdürler, şefler; işçiyi daha test sonucu çıkmadan işe çağırıyor. Hatta korona olduğunu bile bile çalıştırıyor” diye konuştu. Bostancı, işçilerin ise işini kaybetme korkusu nedeniyle bu usulsüzlüğe ses çıkaramadığını dile getirerek, bu konuda işçiyi koruyan caydırıcı yasalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

İşten atıyorlar!

Korona virüs olan ya da test sonucu belli olmayan işçileri çalıştıranlar hakkında suç duyurusunda bulunulması gerektiğini ifade eden Bostancı, “Sokakta maske takmayan insanlara ceza uygulanıyor, bu bahsettiğim mevzu kat kat ceza gerektiriyor. Gerekirse üretimi durdursunlar, ücretli izin versinler. Pandemi kurallarına uyarak tedbir alınsın ve bu işletmeler sık sık denetlensin” dedi. Öte yandan artan internet satışlarına da dikkat çeken Bostancı, bu durumun işçilerin fazla mesai yapmalarına neden olduğunu dile getirerek, işçiler üzerindeki baskılara dikkat çekti. Bostancı, “Pandemi sürecinde sözde işten atmak yasak ama Anayasanın 25/2 maddesinden ve 29'cu maddeden işten atılıyorlar. Kısa çalışma ödeneği alamayan, işsizlik maaşı alamayan, ücretsiz izin ücreti alamayan yüzbinlerce işçi var. Kısa çalışma ödeneğini usulsüzlük yaparak işyerindeki işçilere alan işyerleri var. Ancak sigortası yapılmayan maaşı ödenmeyen işçiler de var” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100