Nefes alamıyoruz

Bundan 4 yıl önce eşinin Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde 11 metre kare bir kafe açtığını ancak pandemi nedeniyle dükkanın kirasını dahi ödeyemedikleri için emekli maaşıyla geçinmeye çalıştıklarını dile getiren Ömer Seyfettin Atılgan, “Nefes alamıyoruz” dedi

Nefes alamıyoruz

Haber/ Didar DEMİRCİ

İşçi emeklisi 62 yaşındaki Ömer Seyfettin Atılgan, koronavirüs pandemisinin ve ekonomik krizin hayatlarını olumsuz etkilediğini ve bu nedenle artık nefes alamadıklarını dile getirerek, “Bu ülkede yaşamak kolay değil” dedi. Bundan 4 yıl önce eşinin hayali, küçük bir kafe açtıklarını söyleyen ve bu kafede kendi dost çevreleri ile çeşitli kültür sanat etkinlikleri yaptıklarını dile getiren Atılgan, pandemi nedeniyle borçlarının arttığını ve dükkan kirasını dahi ödeyemediklerini açıkladı. Atılgan, “Ben 45 yıllık işçiyim. Emekliyim. Esnaf değilim, hala işçiyim. Çalıştığım dükkan da eşimin. Eşim Bağ-Kur’lu. Bağ-Kur’unu ödeyemediği için sağlıktan da yararlanamıyor. Bağ -Kur’lu olduğu için benden de yararlanamıyor” dedi.

Bıçak kemiğe dayandı

Atılgan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkede yaşamak da kolay değil. Pandemide kafemiz kapandığı için normalleşme sürecinde açtığımızda bir sermaye gerekti bunun için kredi çektik. Sonra tekrar yasaklar geldi. Bu sefer krediyi de ödeyemiyoruz. Yeni kredi de çekemiyoruz. Devlet de demiyor ki ‘sen bana bu kadar süredir vergi ödedin, pandemide de vergi ödedin, ben de bu sürede senin derdine ortak olayım’ demiyor. Yani sen devlet için varsın, devlete çalışacaksın. Şimdi önemli olan insanların bunu görmesi düşünmesi. Benim emekli maaşım 3 bin lira. Başka da gelirimiz yok. Dükkanın kirası da 3 bin lira. Bitti işte. Nefes alıp veriyordum; şimdi ona da güçlük çekiyoruz. Yani canım çıkıyor. Kiranı, borçlarını ödeyemiyorsun bunun dışında insansın ihtiyaçların var. Tüm bunları düşününce bıçak kemiğe dayandı diyoruz ama bıçak kemiği geçti.” Atılgan son olarak borçlar nedeniyle kafeyi devredeceklerini kaydetti.

YORUM EKLE

banner97

banner96