Mahle Fabrikası işçileri seyyanen zam istiyor

İzmir’de Ege Serbest Bölgesi'nde yaklaşık 550 işçi ile faaliyet gösteren Mahle Fabrikası'nda, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı ve grev sürecine girildi. Birleşik Metal İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, “Enflasyonu, geçimi anlattık ama bunu anlamadılar” dedi.

Mahle Fabrikası işçileri seyyanen zam istiyor

Haber/ Didar Demirci

Ege Serbest Bölgesi'nde motor parçaları üretimi yapan Mahle Fabrikası'nda yaklaşık 550 çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçsuz kaldı. DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası ile fabrika yönetimi arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde arabuluculuk sürecinde de uzlaşma sağlanamadığını belirten Birleşik Metal İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, bundan sonraki süreçte anlaşma sağlanamaması halinde işçilerin 8 Mart 2021 tarihi itibariyle greve çıkacağını açıkladı. Çeltek, “TİS görüşmeleri sürecinde işverenin ortaya koyduğu zam miktarları üyelerimizi tatmin etmedi. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde karşı tarafa enflasyonu, geçim derdini anlattık. Ama bunu anlamadılar. Fabrika yönetimi en son zam teklifini yüzde 19’a çıkardı. Bu rakamı yeterli bulmadık. Ondan sonra Genel Merkez Yönetim Kurulumuz grev kararı aldı. Grev kararını geçen hafta Perşembe günü fabrikada ilan ettik” diye konuştu.

800 Derece sıcak

Çeltek, işçilerin birliği için seyyanen zam istediklerinin altını çizerek, “Biz TİS süreci başında yüzde 30’luk bir zam talep ettik. Ancak pazarlık sürecinde yüzde 27’ye çektik. Orta yolu bulmaya çalışıyoruz. Burada süreci olumsuz noktaya getiren hükumetin politikalarıdır. Vahşi, kapitalist sistem sizi en düşük ücretle terbiye etmeye çalışıyor. Çünkü siz bu toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yaparken ve 4 bin 500 lira maaş alan işçiler varken, dışarıda 2 bin 800 liraya çalışacak insanlar varken, işveren de ‘işçiler bunu beğenmiyor’ diyebilir. Ama o insanlar o fabrikada 800 derece sıcağın karşısında çalışan, asit kazanlarında imalat yapan insanlar. Bu insanların da bir kalifiye değeri var” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner96