KÇÖ uzatılmazsa işsizler ordusu gelecek!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Sosyal İş İzmir Şube Başkanı Fikret Savaş, Kısa Çalışma Ödeneği süresinin uzatılmaması durumunda Nisan ayında çok sayıda çalışanın işsiz kalabileceği uyarısı yaptı.

KÇÖ uzatılmazsa işsizler ordusu gelecek!

Haber/ Didar DEMİRCİ

Pandemide bir yılın geride kaldığını belirterek bu süreçte yaşanan sıkıntıları hatırlatan DİSK Sosyal İş İzmir Şube Başkanı Fikret Savaş, yeni bir tehlikeye dikkat çekti. Nisan ayında işsizler ordusuna yenilerinin ekleneceğini belirten Savaş, “İstihdam açısından son derece olumsuz bir tablo ile karşı karşıyayız. İstihdam ve işgücü piyasalarıyla ilgili Türkiye tarihinin en büyük iş ve istihdam kaybını yaşıyoruz. Bu verilere baktığımızda her üç kişiden biri işini kaybetti. Kısa Çalışma Ödeneği zorlayıcı sebep olarak zaten iş kanunumuzda var. Salgında bu çerçevede çalışma sürelerinin azalmasıyla işçilere verilen bir sosyal destektir. Son bir yıla baktığımızda 3.7 milyon çalışan Kısa Çalışma Ödeneği'nden faydalanmış. Ancak Kısa Çalışma Ödeneği'nin 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla sona ermiş olması, ciddi şekilde iş ve istihdam kaybına neden olacak. İşsizlik tablosu daha da ağırlaşacak, ciddi bir işsizlik dalgası yaşanacak” diye konuştu.

Tahribat sürüyor

Bu yeni süreçte birçok çalışanın ücretsiz izin dayatmasıyla ve asgari ücretin yarısı kadar bir ücretle yaşamaya zorlanacağını belirten Savaş, şunları söyledi: “Pandeminin ekonomik ve toplumsal tahribatı devam ettiği sürece Kısa Çalışma Ödeneği devam etmelidir. En düşük Kısa Çalışma Ödeneği de asgari ücret kadar olmalıdır. Kısa Çalışma Ödeneği'nden tüm işçiler faydalanmalıdır. Çünkü salgın tüm hızıyla devam ediyor. Ekonomik ve toplumsal tahribat devam ederken elimizdeki destek mekanizmalarını kaldırıyorlar. Dolayısıyla Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının kaldırılması işsizliğin artmasına neden olacak. İşten çıkarma yasağı da tüm istisnalar kaldırılarak devam etmelidir. Ücretsiz izin dayatmasına yani asgari ücretin yarısı kadar bir ücret dayatmasına da son verilmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 10:21
YORUM EKLE

banner97

banner96