KÇÖ bitti, işten çıkarmalar başladı

İstanbul Güngören’de faaliyet gösteren Neo Trend Giyim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 1 Temmuz’da Kısa Çalışma Ödeneği'nin sona ermesiyle birlikte 104 işçisini kapının önüne koydu. 46 tekstil işçisi direnişe başladı

KÇÖ bitti, işten çıkarmalar başladı

Haber/ Didar DEMİRCİ
 

İstanbul Güngören Sanayi Sitesi'ndeki Neo-Trend Tekstil şirketinin 104 çalışanı, 1 Temmuz'da işten çıkarma yasağının bitmesiyle işten çıkarıldı. 104 işçinin yaklaşık 1.5 milyon liralık kıdem ve ihbar tazminatlarının verilmediğini belirten işçiler, şirketin anlaşmalı olduğu markaların önünde direnişe başladı. İşten çıkartılan Neo Trend işçilerinin sözcüsü olarak Emeğin Sesi’ne konuşan Mehmet Bilal Doğan, şirketin işlerinin iyi olduğunu, ancak patron Kazım Akbulut’un şirketin içini boşalttığını iddia etti.

‘TÜM HAKLARINIZI ÖDEYECEĞİM DEDİ’

Pandemi öncesinde Avrupa’nın en iyi tekstil firmasıyla ortak olduklarını, gece gündüz demeden çalıştıklarını dile getiren Doğan, “Pandemi patlak verince patron bizi sadece iki aylığına izne çıkardı. Biz izne çıktığımız zaman tüm tekstil sektörü iş başındaydı. Pandemi süresinin uzamasıyla birlikte şirketin içini boşalttılar. Biz şirkete gittiğimiz zaman da patron diyordu ki; Ben bu işi yapmayacağım. Her şeyi sattım. Bir fon oluştu. Bu fonla da sizin paralarınızı vereceğim. Ama Kısa Çalışma Ödeneği bittiği zaman vereceğim. Mağdur olmayın… Ancak Kısa Çalışma Ödeneği bittiği zaman iş akdimiz de feshedildi. Bunu mesajla duyurdular. Tüm mal varlığını karısının kızının üzerine devretmiş” diye konuştu. Haklarını aramak için patronun ailesinin yanına gittiklerini, akrabaları tarafından darp edildiklerini öne süren Doğan, “104 işçinin yaklaşık 1.5- 2 milyon alacağı var. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izinlerimiz ne varsa tüm haklarımızı istiyoruz” dedi. Doğan ayrıca haksızlığa uğrayan 104 işçiden sadece 46 kişinin direnişte olduğuna değinerek, “Haklarımızı alana kadar, Neo Trend’in anlaşmalı olduğu markaların önünde eylem yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

YORUM EKLE

banner101

banner100