banner135

İKÇÜ emekçileri ek protokol istiyor

Hayat pahalılığı nedeniyle üyelerinin de geçinmekte zorlandığını aktaran Öz Büro İş Sendikası Genel Başkanı Baki Gülbaba, İzmir Katip Çelebi Üniversite ile imzaladıkları toplu iş sözleşmesine ek protokol istediklerini duyurdu.

İKÇÜ emekçileri ek protokol istiyor

HABER/ Didar DEMİRCİ

İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde (İKÇÜ) mzalanan toplu iş sözleşmesine enflasyon göz önüne alınarak ek protokol yapılmasını talep eden yetkili sendika Öz Büro-İş, Üniversite önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Öz Büro İş Sendikası Başkanı Baki Gülbaba okudu. Ekonomideki dalgalanmadan ve alım gücünün günden güne azalmasından üyelerinin de etkilendiğine değinen Gülbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tüm kamu kurumlarında ve üniversitelerde çalışanların yaşam standartlarını bir nebze olsun iyileştirmek adına yayınladığı 7 Ocak 2022 genelgesinde toplu iş sözleşmelerinin kamu çerçeve protokolünden aşağı olmaması gerektiğini hatırlatarak, İKÇÜ ile imzaladıkları toplu iş sözleşmesine ek protokol istediklerini duyurdu.

HAK KAYBIBA MARUZ BIRAKILDIK

Ek protokol taleplerinin olumsuz karşılandığını açıklayan Gülbaba, “Toplu iş sözleşmesinde imza altına alınmış yevmiye kazanımı yok sayılarak, üyelerimiz ciddi bir hak kaybına maruz bırakılmıştır. Toplu iş sözleşmesindeki zam döneminin 15 Ocak olması sebebiyle yevmiyelerimizin önce asgari ücret miktarına çekilmesi ve sonrasında ücret zammı uygulanması gerekirken üniversite bu durumu göz ardı etmiştir. Bu süreçte sendika olarak üyelerimizin mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması konusunda ortaya koyduğumuz iyi niyetli ve barışçıl girişimler üniversite yönetimince dikkate alınmamıştır. Gelinen bu aşamada çalışanlar ve sendika olarak kıymetli rektörümüzün sorunu ortadan kaldırmak konusunda olumlu adım atacağına inancımız tamdır. Sonuç olarak üniversite yönetimini ivedilikle hem toplu iş sözleşmesinin 37’nci maddesini doğru bir şekilde uygulamaya hem de tüm kamu kurumları ve üniversitelerde imzalanan ek protokolün İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde de imzalanması konusunda gerekli duyarlılığı göstermeye davet ediyoruz” sözlerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100