‘Gıda fiyatlarındaki artış cebimizi yakacak’

Birleşik Kamu İş İzmir İl Başkanı Adem Yıldırım, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Mayıs 2021 sonuçlarını paylaştı

‘Gıda fiyatlarındaki artış cebimizi yakacak’

Haber/ Didar DEMİRCİ

 Temel gıda fiyatlarında Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1.8 oranında artış yaşandığını ve yılın ilk beş aylık döneminde temel gıda fiyatlarında yüzde 13.7 oranında artış olduğunu dile getiren Yıldırım, “Salgın sürecinin de etkisiyle halkın önemli bir bölümünün iş yapamadığı için gelirini tümüyle ya da büyük bir bölümünü kaybettiği bir dönemde temel gıda fiyatlarındaki artış da yoksulluğu hızla büyütüyor. Temel gıda fiyatlarında geçen yılın son aylarında başlayan artış trendi bu yıl mayıs ayında da devam etti. Mayısta bir önceki aya göre yüzde 1.8 oranında artan gıda fiyatlarında bu yılın ilk beş aylık döneminde yüzde 13.7, son bir yılda ise yüzde 32.5 oranında artış oldu” dedi.

YÜZDE 3’LÜK ZAM ERİDİ

Artan gıda fiyatları sonucunda mutfakta tencerenin kaynamadığını belirten Yıldırım, “Kamu emekçilerinin 2021 yılı Ocak ayında aldığı yüzde 3’lük zam yılın ilk 4 ayında açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte erimiş, kamu emekçileri açlık ve sefalete terk edilmişlerdir. Kamusal politikalardan vazgeçen siyasal iktidar, üreticiyi desteklemekte yetersiz kalmakta ÖTV’ye yapılan son zam ile birlikte üretimden ulaşıma ulaşımdan tüketime kadarki her kalem ürüne yakın zamanda çok büyük zamlar gelecektir. Bunun sonucunda da enflasyon cüzdanımızı yakmaya devam edecektir” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner101

banner96

banner100