Etüt merkezlerinde emek sömürüsü

İşsizlik kaygısı nedeniyle ismini vermek istemeyen branş öğretmenlerinden biri, çalıştıkları etüt merkezinde yapılan emek sömürüsünü gündeme getirerek, işverenin işgüzarlığı nedeniyle aşı olamadıklarını söyledi.

Etüt merkezlerinde emek sömürüsü

Haber / Didar Demirci

Eğitim kaygısından çok kar amacı güden etüt merkezi patronları, bu amaçları doğrultusunda bünyesinde üç kuruşa çalıştırdığı öğretmenlerin emeğini sömürmekten geri kalmıyor. İzmir’de bir etüt merkezinde çalışan branş öğretmenlerden biri, çalıştığı kurumda yaşadıklarını Emeğin Sesi'ne anlattı. Öğretmenlerin her işe koşmak zorunda bırakıldığını, fazla mesailerle az ücretler ödendiğini söyleyen branş öğretmeni, “Eğitime para girdiği zaman eğitim kurumu ticarethaneye dönüşür. Şu an ülkemizde görülmeyen, duyulmayan merdiven altı eğitim kurumları diyebileceğimiz yüzlerce işletme var. Apartmandan bozma, verilen hizmete ne kadar ‘eğitim’ denebileceği meçhul eğitim kurumları bulunuyor. Bu kurumlarda çalışan binlerce öğretmenden; bakıcılık, servis anneliği, yemek dağıtımı görevlerinden sonra asıl mesleğini yapması bekleniyor. Ayrıca dönem dönem broşür dağıtma, reklamcılık ve sosyal medya paylaşımı gibi görevleri de öğretmenlerin üstüne yıkıyorlar” dedi. Öte yandan öğretmenlerin özellikle yeni mezun öğretmenlerin belli bir süre patronun dayattığı çalışma şartlarına tahammül edebildiğini ancak tecrübe kazandıkça daha iyi şartlar beklentisine girdiğini dile getiren branş öğretmeni, “Patron sizin daha iyi şartlarda çalışmayı isteyeceğinizi bildiğinden dolayı sizi kurumda tutmak istemiyor ve istifa etmeniz için mobbing uygulamaya başlıyor” diye konuştu.

Aşı olamadık!

Çalıştığı kurumdaki herkesin İngilizce öğretmeni olarak sigortalandığını, aslında İngilizce öğretmeni olmadığını söyleyen branş öğretmeni, “Patron, kurs merkezini İngilizce kursu olarak açtığı için hepimizi İngilizce öğretmeni olarak gösterdi. Sigortamızı da İngilizce öğretmenliği üzerinden göstermiş. Bunun ortaya çıkmaması için de bizleri Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirmedi. Bu da aşı olmamıza engel oldu. Çünkü bizleri Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirse, bakanlık bizlerden belge isteyecek. Bu nedenle geçen hafta olamadığımız aşıyı sigortalı çalışan olduğumuz için yeni olabildik. Benim öğretmen olarak sigortam yatıyor ama bir öğretmenin yararlandığı hiçbir şeyden yararlanamıyorum” ifadelerini kullandı. Söz konusu eğitim yerlerinin İngilizce Kursu adı altında açılmasıyla her yaş grubuna eğitim verildiğinin altını çizen branş öğretmeni “Yine patronun kar elde etme hırsının bir ürünü” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 10:57
YORUM EKLE

banner101

banner100