Çeltek: Dayatmaları kabul etmiyoruz

Birleşik Metal-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, Türkiye'de uygulanan politikaların üretimde azalmaya yol açtığını ifade ederek, işveren tarafından üretimdeki azalmanın işçinin maaşına yansıtıldığını söyledi.

Çeltek: Dayatmaları kabul etmiyoruz

Haber/ Gökçe ADAR

Toplu iş sözleşmesi (TİS) süreçlerinde, Birleşik Metal-İş Sendikası işçilerine enflasyon altında rakamların dayatıldığını ancak sendika olarak bu dayatmalara boyun eğmediklerini söyleyen Çeltek, “Uygulanan politikalar sonrasında üretimde azalmalar yaşandı. Bu azalmaları fırsata çevirmeye çalışan işverenler ya işçileri işten atıyor ya düşük ücretle çalıştırmak istiyor ya da toplu sözleşme süreçlerinde işçiler üzerinde baskı kurmaya çalışıyor. Hükümetin, işbirlikçi sendikalarıyla yaptığı anlaşmalar, işçilerin önüne getirilmeye çalışılıyor” dedi. TİS süreçlerinde, Birleşik Metal-İş Sendikası işçilerine gerçek olmayan enflasyon rakamları dayatıldığını ifade eden Çeltek, “İşçilere düşük zamlar ikna edilmeye çalışılıyor. Ancak, biz bunu kabul etmiyoruz. İşçilerimiz, ücretlerindeki bu erimelerin telafi edilmesini istiyor. Cebini yakan enflasyonda iyi ücret zammı almak istiyor. Biz, en büyük sorunlarımızdan olan vergi adaletinin mutlaka sağlanmasını istiyoruz. Verginin tabana değil tavana yayılmasını talep ediyoruz. Birleşik Metal-İş Sendikası olarak, işçilerin bu taleplerinin yerine getirilmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Emekçinin yanında olmalı

İşsizlik fonunun gerçek sahibinin işçi olduğunu vurgulayan Çeltek, hükümetin emekçiden yana olması gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “İşsizlik fonunun gerçek sahibi işçidir. Bu fon işsiz işçiler için kullanılmalıdır. Kırmızı çizgimiz olan kıdem tazminatına el uzatılmamalıdır. İşçilerin anayasal hakkı olan grevi yasaklayan, örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırmayan, arabulucu yasası ile işçileri mağdur eden, talimatla enflasyon rakamlarını belirleyen, emeklileri, memurları açlığa mahkum eden, EYT'li işçilerin düzenlemelerini yapmayan bir hükümet, halkın hükümeti değildir.”

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 10:27
YORUM EKLE