EKPSS 2024 tercihleri ve kılavuz detayları için adaylar ÖSYM'den gelecek açıklamalara odaklandı. EKPSS 2024 sınavı Nisan ayında gerçekleştirilmişti. Sınav sonuçları ve puan durumu bilgisi geçtiğimiz haftalarda sonuç.osym.gov.tr üzerinden erişime açıldı. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucuna göre adaylar, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilan edilecek takvim doğrultusunda tercih listelerini oluşturacak. Peki, ÖSYM EKPSS tercih kılavuzu 2024 yayınlandı mı? EKPSS 2024 tercihleri ne zaman? İşte son durum bilgisi...

İzmir'de haziran ayı sıcaklık rekoru geldi! İzmir'de haziran ayı sıcaklık rekoru geldi!

EKPSS 2024 Tercih Kılavuzu Yayınlandı mı, Tercih Tarihleri Ne Zaman?

EKPSS 2024 tercih kılavuzu henüz yayınlanmadı. ÖSYM EKPSS tercih işlemleri ile ilgili olarak da henüz resmi bir açıklama gelmedi. Geçmiş yıllara bakıldığında sonuçların ilan edilmesinin ardından 1-2 ay içinde tercih dönemi başlamaktadır. Konuyla ilgili resmi açıklama geldiğinde haberimizde yer vereceğiz.

EKPSS Tercih İşlemleri

Adaylar tercihlerini, sınava girdikleri öğrenim düzeyindeki kadrolar arasından yapmak zorunda. Sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olamama veya sınavdan sonra daha üst bir öğrenim düzeyinden mezun olma gibi durumlar, adaya sınava girdiği düzeyden farklı bir düzeyde tercih yapma hakkı tanımaz. Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercih süresinin son günü itibariyle sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olunması gerekmektedir. Mezun durumda olmayan adayların yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile atamaları yapılmaz.

Yerleştirme İşlemleri

Yerleştirme işlemlerinde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına göre kadrolara yerleştirilir. EKPSS sonuçlarına ve kuraya göre yapılacak yerleştirme işlemleri ile ilgili olarak ÖSYM tarafından bir Tercih Kılavuzu hazırlanarak ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanacak. Tercih Kılavuzu'nda engellilerin yerleştirileceği kadrolar, kadro sayıları ve koşulları, tercihlerin alınması ve yerleştirme işlemleri ile ilgili kurallar yer alacak. Tercihlerin alınacağı tarih ile ilgili bilgi de ÖSYM’nin internet sitesinden adaylara ve kamuoyuna duyurulacak.

Kaynak: haber merkezi