banner135

Zeytinyağı rekoltesi İspanya’ya yaklaştı

Urla Köstem Zeytinyağı Müzesi’nde 2022-2023 zeytin ve zeytinyağı sezonu açılış töreninde konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, kuraklığa karşılık zeytin rekoltesinin artığına değinerek, “Ülkemiz 421 bin ton zeytinyağı üretimi ile İspanya’dan sonra dünya ikinciliğine yükseldi” dedi.

Zeytinyağı rekoltesi İspanya’ya yaklaştı

HABER/ Didar DEMİRCİ

Bölgemizin ve ülkemizin ekonomisi için büyük önem taşıyan zeytin ve zeytinyağının 2022-2023 sezonunun açılış töreni İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından Urla Köstem Zeytinyağı Müzesi’nde gerçekleştirildi. Sezonun açılışı İTB Toprak ve Çocuk Projesi kapsamında ilkokul öğrencilerinin zeytin hasadı ve zeytinyağı sıkımı ile başladı. Ardından İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli sezonun açılış konuşmasını yaptı. Zeytinin önemine dikkat çekerek konuşmalarına başlayan Kestelli, “Bugün büyük bir mutlulukla ifade etmek istiyorum ki 2022 yılı da ‘Anadolu topraklarında zeytinin altın çağı’ olarak her zaman akıllarda kalacaktır. Açıkçası bu yıl doğa bize çok cömert davrandı. Aşırı sıcaklar, yeryüzündeki zeytin ağaçlarının yüzde 90’ına ev sahipliği yapan Akdeniz coğrafyasını kavururken Anadolu toprakları bundan etkilenmedi. Bunun neticesi olarak Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin koordinasyonunda yapılan 2022-2023 sezonu rekolte tahmin çalışmasına göre ülkemiz 421 bin ton zeytinyağı üretimi ile İspanya’dan sonra dünya ikinciliğine yükseldi” sözlerini kaydetti.

SOFRALIK ZEYTİNDE DÜNYA LİDERİYİZ

Sofralık zeytinde 735 bin ton üretimle İspanya ve Mısır’ı geride bırakarak dünya lideri konumuna geldiğimizi vurgulayan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli, “Yine rekolte tahminlerine göre, 2022-2023 sezonunda zeytin üretimi toplamda 2 milyon 976 bin 654 ton olacak. Geçen sezona göre zeytin üretimindeki artış yüzde oranı yüzde 71’i bulacak. Zeytin üretiminin yüzde 75’i ise yağlığa ayrılacak. Ama bu tablo bizleri şımartmamalı. Çalışmaya, sebatla üretmeye devam edelim. Ve sayıları 196 milyona ulaşan zeytin ağaçlarımıza çocuklarımız gibi bakalım... Bakalım ki onlar da bereketi ve bolluğuyla Anadolu insanına huzur, barış, mutluluk getirmeye devam etsin” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Zeytin Söyleşileri gerçekleştirildi. İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Pınar Nacak, Zeytin-Zeytinyağı Değer Zinciri Proje Sonuçları, Balıkesir Üniversitesi Edremit MYO Zeytincilik Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Mücahit Kıvrak İklim Değişikliği ve Zeytincilik Üzerine Etkileri, İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Öğretim Üyesi Dr. Betül Öztürk ise Gastronomi ve Zeytinyağı başlığı altında sunum gerçekleştirdi.

“BU YOL, BİZİM YOLUMUZ”

İTB Toprak ve Çocuk Projesi hakkında bilgi veren Kestelli, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Toprak ve Çocuk Programımıza başladığımız ilk günün üzerinden tam altı yıl geçti. Farklı okullardan çocuklarımız ile pek çok etkinliği imza attık. İlk günden bugüne kadar program kapsamında 20 okul ile farklı etkinlikler gerçekleştirdik. Fabrika ziyaretleri, hasat etkinlikleri, tarla turları düzenledik. Karşıyaka Mavi Bahçe Alışveriş Merkezi’nde ilk öğretim öğrencilerine yönelik ve halka açık saksılara tohum ekimi etkinliğimiz oldu... İki kez doğa ve tarım temalı resim yarışması yaptık. Instagram üzerinden fotoğraf yarışmaları açtık. Tüm bu süreçte yaklaşık 2 bin 200 ilköğretim öğrencimize ulaştık. Covid-19 salgınının tüm dünyayı etkilemesi nedeni ile biz de etkinliklerimize zorunlu olarak ara vermiştik. Ancak salgın sürecinin etkisini kaybetmesiyle birlikte etkinliklerimizi yeniden başlattık. Bugün de sevgili çocuklarımız bizlerle. Az önce hep birlikte şahit olduğumuz gibi onların olduğu her ortam sevgiyle, umutla doluyor. Coğrafyamızın kadim ürünü zeytini tanımları, önemini anlamaları geleceğimiz için büyük önem taşıyor.  Önümüzdeki günlerde de çocuklarımız ile yeni etkinliklerimize devam edeceğiz. Tarımı ve gıdayı, çevreye saygıyı, doğanın ve suyun önemini, adil ve güvenilir gıdanın farkındalığını çocuklarımıza en iyi şekilde anlatmaya hız kesmeden devam edeceğiz. Bir yandan tarlalara yeni fidanlar dikeceğiz, diğer yandan geleceğimizin teminatı olan fidanlarımıza; gözleri ışıl ışıl parlayan evlatlarımıza doğa sevgisini aşılayacağız. Bu yol, bizim yolumuz. Gururla, hep birlikte, tüm üyelerimizin emeği ve özverisiyle yürümeye devam edeceğiz.”

 

HAK ETTİĞİ DEĞERİ VERMİYORUZ

Zeytin ve zeytinyağının 2022-2023 sezonunun açılış töreninde konuşan İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, İTB’nin İzmir tarımı için yaptığı çalışmaların çok değerli ve kıymetli olduğunu belirtti. 12 bin kilometre kare yüz ölçümü olan İzmir’in her metrekaresinde zeytinle karşılaştığımızı belirten Özen, “Gerçekten kadim bir üründen bahsediyoruz. Yaklaşık 950 bin dönüme yakın bir alanda İzmir ölçeğinde 22-23 milyon adete yakın bir üründen bahsediyoruz. Biz bu sene İzmir olarak çok şanslı bir coğrafyadayız. İlimizin komşuları olan diğer illerin etkilenmiş oldukları olumsuz iklim koşullarından minimum düzeyde etkilenen bir ilden bahsediyoruz. Bu sene rekoltemizde 450/500 bin tonlara doğru neredeyse yüzde 75’lik bir artışla ciddi bir rakam bekliyoruz. 2021 yılında yaklaşık 31 bin ton civarında da bir yağ elde ettik. Tabi üretim miktarımıza bağlı olarak da gerçekten üretim tesisleri anlamında da 310 adet zeytin işleme tesisi olan bir sektörden bahsediyoruz. Bakanlık olarak destekleme veriyoruz. Hatta ve hatta adına kanun olan bir üründen bahsediyoruz. Ama şunu unutmamak gerekiyor. Bir sektörün hayatta kalması sağlıklı olarak devam etmesi tüm paydaşların ve vatandaşların sahip çıkmasıyla ayakta kalıyor” şeklinde konuştu. Özen, zeytin ve zeytinyağı ürünümüze kamuoyunda ve uluslararası arenada hak ettiği değeri veremediğimizi belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100