Zeytin, üreticinin yüzünü güldürüyor

Zeytin, üreticinin yüzünü güldürüyor
Türkiye'nin sofralık yeşil zeytin ihtiyacının önemli kısmını karşılayan Manisa'nın Akhisar ilçesinde zeytin ağaçlarındaki verim ve ürünlerin sıkımından elde edilen zeytinyağının kalitesi üreticinin yüzünü güldürüyor.

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, yaptığı açıklamada, 14 milyon zeytin ağacının bulunduğu ilçelerinde 22 bin çiftçinin üretim yaptığı zeytin ve zeytinyağında bu yıl hasadın bereketli geçtiğini belirtti.

Türkiye'de sofralık yeşil zeytinin yüzde 70'ini üreten Akhisar'ın erken hasat soğuk sıkımda büyük başarı elde ettiğini aktaran Alhat, rekoltenin yüksek ürün kalitesinin de çok iyi olduğunu kaydetti.

Zeytin ve zeytinyağının sağlık anlamına geldiğini, ürünleri en iyi şartlarda yetiştirip paketlediklerini ifade eden Alhat, 22 bin çiftçinin ve ziraat odasının çok iyi çalıştığını kaydetti.

Rekoltenin 25 Kasım'da düzenlenecek hasat şenliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından açıklanacağını dile getiren Alhat, şöyle konuştu:

"Bu sene zeytin ağaçlarımızın verim oranı yüzde 50'nin üzerinde. Zeytinyağımızın kalitesi çok iyi. Fabrikalardan alınan ilk numunelerin analizlerinde asit oranı yüzde 0,18. Bugüne kadar görmediğimiz oranları görmeye başladık. Bu sene yaklaşık 20 bin ton zeytinyağı bekliyoruz. Zeytinyağımızın kalitesi de çok yüksek olduğu için artık Akhisar zeytinyağında da çok iddialı olmaya başladı. Yeşil zeytin 5-6, siyah zeytin 8-10, zeytinyağı da 14-15 liradan alıcı buluyor. 0,18 asit oranının altındaki mükemmel yağlar da tanklara, şişelere dolmaya ve raflarda yerini almaya başladı."

Zeytin üreticisi Fatih Nalçaoğlu ise bu yıl mevsimin normal şartlarda seyretmesiyle ürünlerdeki verimin yüksek olduğunu kaydetti.

Zeytinin bölge halkının en önemli geçim kaynağı olduğunu belirten Nalçaoğlu, "Hasadına başladığımız zeytinlerimiz çok verimli ve taneleri çok güzel, kaliteli ürün elde ediyoruz. Zeytinler tarlada tüccarlara satıldı. Geçen yıl verim biraz düşüktü ama bu yıl geçen yılın açığı kapandı, çok memnunuz. Fiyatlar da gayet iyi." dedi.

Manisa'da 22 milyon zeytin ağacı bulunuyor

Akhisar Ticaret Borsasının Manisa Zeytin ve Zeytinyağı Rekolte Raporlarına göre, kent genelinde geçen yıl 18 milyon 820 bin 588 meyve veren, 3 milyon 448 bin 535 meyve vermeyen olmak üzere 22 milyon 269 bin 123 zeytin ağacı bulunuyor. Bu ağaçlardan 14 milyonu ise Akhisar ilçesinde yer alıyor.

Manisa'da 147 bin 775 ton sofralık zeytin elde edilirken 142 bin 62 ton zeytinden ise 15 bin 596 ton zeytinyağı elde edildi.
Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92