Üreticiyi pandemi değil pazara müdahale bitiriyor

Kemalpaşa'da kiraz üreticilerinin sorunlarını dinleyen CHP'li Kamil Okyay Sındır, üreticiyi pandeminin değil pazara yapılan müdahalelerin bitirdiğini ifade etti. Sındır, önlem alınmazsa üreticinin ihracatçıların elinde oyuncak olacağını söyledi

Üreticiyi pandemi değil pazara müdahale bitiriyor

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Kemalpaşa’da kiraz alım noktalarında çiftçilerle buluştu, tam kapanma ve semt pazarlarının haftada bir güne düşürülmesi nedeniyle kiraz sektöründe yaşanan sıkıntıları dinledi; önlem alınmaz ise üreticilerin ihracatçıların elinde oyuncak olacağını söyledi. Sındır, “Pandemi nedeniyle semt pazarları haftada bir güne düşürülünce, iç piyasada erkenci kirazın pazarlanabilme koşulları da ortadan kalkınca üreticinin malı elinde kaldı. Buna bağlı olarak erkenci çeşitte yaşanan arz fazlası nedeniyle ihracatçılar bunu fırsata çevirip kirazı yarı fiyatına almak istiyor. Kiraz üreticimiz yine sahipsiz” dedi.

'Her gün kurulabilir'

İktidarın yaşanan gelişmelere seyirci kalmasının üreticiyi telafisi mümkün olmayacak bir borç sarmalına sokacağını söyleyen Sındır, “Kiraz dalında beklemez ve kirazda depolama yapılamaz, yapılsa da kalite ve fiyatta çok büyük düşmeler yaşanır. Zamanı gelen kiraz hasat edildikten sonra ivedilikle üreticiyle buluşturulmalıdır. Haftada bir gün açılabilen semt pazarlarının yeterli önlemlerin alınmasıyla birlikte haftanın birden çok gününde açılması sadece kiraz üreticimizi değil, her türlü yaş sebze, meyve ve tarım ürünleri üreticilerini, Türkiye’nin dört bir yanında üretim yapan çiftçilerimizi ve sebze ve meyve hallerindeki esnaflarımızı da rahatlatacak. Üreticinin emeğini, alın terini sömürmeye çalışan, fiyat kırmak için pusuya yatan fırsatçıların emellerini suya düşürecektir. Aksi durumda üreticilerimiz alıcıların, ihracatçıların elinde oyuncak olacak” diye konuştu.

YORUM EKLE