Türk-İş: Kıdem tazminatı tırpanlanıyor

Türk-İş'ten TBMM'ye sunulan torba yasa eleştirisi: Pakette 25 yaş altına esnek çalışma var. Bu, kıdem tazminatı hakkının tırpanlanması demek. Bunun dışında emeklilik hakkının sınırlandırılması var, kayıt dışı istihdama göz yumulması var

Türk-İş: Kıdem tazminatı tırpanlanıyor

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye'de 17 milyon çalışandan sadece 2 milyonunun sendikal örgütlülüğünün olduğunu belirterek, salgın sürecinde en büyük bedeli, işsizlerin ve örgütsüz çalışanların ödediğini söyledi. Atalay, TBMM'ye sunulan torba yasayla da çalışanların var olan haklarının budanmak istendiğine dikkat çekti.

Atalay, Yol-İş Sendikasının Türk-İş Genel Merkezi'nde yapılan Başkanlar Kurulu Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, torba yasayı ve sendikal haklara yönelik baskıları eleştirdi.

'MECLİS'TE YOKSAN DERDİĞİNİ ANLATACAK KİMSE DE YOK'

İşçi, memur ve emeklilerin, toplumun yüzde 70'ini oluşturduğunu ancak bu kesimlerin Meclis'te aynı oranda temsilcisinin bulunmadığını vurgulayan Atalay, şöyle konuştu:

"Meclis'te yoksan, orada senin derdini anlatacak kişi de yok. Orası işveren ve sermaye ağırlıklı bir Meclis. Tulum giymiş adam orada olmazsa, bizim derdimizi, sıkıntımızı başkaları bizim gibi anlatamaz. Bu bir eksiklik. Bu eksikliği Türk-İş olarak dar gelirli, emekçiler başta olmak üzere tüm kesimlere ulaşarak gidermeye çalışıyoruz. Birkaç ay önce kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme gündeme geldiğinde de mücadele yürüttük. O süreçte hem mücadele hem müzakere yürüttük. Her ortamda bu konuyu gündeme getirdik. Tehlike geçti mi, hayır. Rafa kaldırdılar. Bir daha gündeme getirirlerse mücadeleye kaldığımız yerden devam ederiz. Kıdem tazminatı yoksa sendikacılık yapmanın da anlamı yok."

'HER 3 KİŞİDEN 1'İ SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILIYOR'

Atalay, TBMM'ye sunulan torba yasa teklifine de değinerek, "Baktığımız zaman pakette 25 yaş altına esnek çalışma var. Bu, kıdem tazminatı hakkının tırpanlanması demek. Bunun dışında ne var, emeklilik hakkının sınırlandırılması var. Başka ne var, kayıt dışı istihdama göz yumulması var. Ülkemizde kayıt dışı istihdam oranı yüzde 34 düzeyinde. Yani her üç kişiden biri sigortasız ve güvencesiz çalıştırılıyor. Paketle kayıt dışı işçi çalıştıran işverene adeta af var" değerlendirmesinde bulundu.

'80 BİN İŞÇİ HALEN KADROYA ALINMADI'

Taşeron işçilerin kadroya alınması için ilk mücadeleyi Yol-İş Sendikasının başlattığını söyleyen Atalay, onbinlerce taşeron işçisinin kadroya alınmasının, bu mücadelenin ürünü olduğunu belirtti. O süreçte KİT'lerde çalışan 80 bine yakın işçinin kadroya alınmadığına işaret eden Atalay, hükümet yetkililerin daha sonra verdiği sözlere rağmen aradan geçen sürede bu işçilerin bir türlü kadroya alınmadığını vurguladı.

Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar da, taşeron düzenlemesinin mimarının Yol-İş Sendikası ve Türk-İş olduğunu ifade etti. 

YORUM EKLE