banner109

TÜİK: Sanayi üretimi yüzde 8,8 arttı

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi şubatta aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 8,8 oranında arttı. Bir önceki ay yıllık artış yüzde 11,4 olarak açıklanmıştı.

TÜİK: Sanayi üretimi yüzde 8,8 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat 2021 sanayi üretim verilerini açıkladı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 azaldı. 

Sanayi üretimi yıllık yüzde 8,8, aylık yüzde 0,1 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,3 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 arttı.

Arındırılmış sanayi üretimi endeksi Ocak 2020'de yıllık yüzde 11,4 ve aylık yüzde 1 artış göstermişti. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi de yıllık yüzde 7,5 yükselmişti.

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin şubatta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,04 artmasını bekliyordu. Ekonomistler, şubat döneminde arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda yüzde 7,21 artacağını öngörüyordu. 

YORUM EKLE

banner97

banner96