Tarım OSB'ler ihracata destek olacak

Türkiye'de 82 milyon insanın beslenmesi için üretim yapan, yıllık 23 milyar dolara yakın döviz kazandıran tarım sektörü, İzmir'de kurulacak Tarım Organize Sanayi Bölgeleri ile 2023 yılı ihracat hedeflerine ilerleyecek.

Tarım OSB'ler ihracata destek olacak

2005-2015 yılları arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev yapan Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Ege İhracatçı Birlikleri'nde tarım üreticileri ve ihracatçılarıyla bir araya geldi. Ziyarette konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Bölgesi'nden yapılan tarım ürünleri ihracatının 5 milyar doları geçtiğini söyledi. Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatının yüzde 22'sinin Ege Bölgesi'nden yapıldığını kaydetti.

Ege Bölgesi'nde tarım ihracatının artması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük Eylem Planı'nda yer alan tarım organize sanayi bölgelerinin kurulumu için önemli mesafe kat ettiklerini dile getiren Eskinazi, "Tarım OSB'ler tarım sektörü için öncü olacak. Bir kısmında jeotermal enerji ile üretim olanağı olacak. Tarım OSB'ler ile Ege Bölgesi'ndeki tarım üretim ve ihracatını ileri götürme şansımız olacak" diye konuştu.

Toplantıda söz alan sektör temsilcileri dünyadaki rakipleriyle rekabetçi olabilmek için enerji maliyetlerinin düşürülmesini, tarımda işçilik sorununun çözümü için politikalar geliştirilmesini istedi.

Tarım sektöründe ege bölgesi lokomotif

Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ise; Ege Bölgesi'nin tarım üretim ve ihracatında lokomotif ve öncü bir bölge olduğunu, 150 yıllık deneyimi ile Türkiye'nin tarım üretim ve ihracatında yol gösterici kimliğini sürdüreceğine inandığını söyledi. Tarım sektöründe üretici, sanayici ve ihracatçıların dile getirdiği sorunları dikkatli bir şekilde dinleyen ve not alan Eker, tarım sektörünün sorunlarının çözümü için yetkili mercilere sorunları aktarma ve takip etme sözü verdi.

Ege İhracatçı Birlikleri'ndeki toplantıda tarım sektörü temsilcilerinin dile getirdiği sorunlar ise şunlar oldu: Tarım işletmelerinde kullanılan elektriğin indirimli bir tarifeye bağlanması, yevmiye ile çalışan işçilerin aynı gün sigortaya bildirimi konusunda düzenleme yapılması, tarım sektörünün işçi ihtiyacının karşılanması için düzenleme yapılması, Katar'a ihracatta istenen ve konteyner başına 700 dolar ile 1000 dolar arasında maliyete yol açan konsolosluk izninin kaldırılması, güneş enerjisi üretmek isteyen sulama kooperatiflerine güneş enerji panellerinin konulabileceği Hazine arazisi tahsis edilmesi. DHA

YORUM EKLE