Sütte maliyet tehdidi

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Eskiyörük, 2 lira olan çiğ süt fiyatının, girdi maliyetlerine zam gelmesi durumunda üreticiyi zorlayacağını söyleyerek “Yem fiyatları baskılanmalı” dedi.

Sütte maliyet tehdidi

Çiğ sütün kilosunun 2 liradan alındığını hatırlatan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, önümüzdeki günlerde girdi maliyetlerine yeniden zam gelmesi durumunda üreticinin zorlanacağına işaret etti. Eskiyörük, “Geçtiğimiz yıl boyunca üretici yem, gübre, mazot gibi artan üretim maliyetleri karşısında büyük yara aldı. İneklerini kesime göndermeye başladı. 2 lira olarak açıklanan fiyat, şu an üretimin sürdürülmesi için uygun ancak kalıcı çözüm değil. Kalıcı çözüm, üreticinin 1 litre süt ile 1.3 kg yem alacağı şekilde piyasanın düzenlenmesidir” dedi.

İnekler satılıyor

Süt üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması için yem ve çiğ süt fiyatları arasında bir denge olması gerektiğini söyleyen Eskiyörük, üreticinin son yıllarda hayvanını besleyemez hale geldiğini vurguladı. Dönemsel yem maliyetlerinin sütten daha pahalıya geldiğini belirten Eskiyörük, şöyle devam etti: “Bu dönemlerde üretici ayakta kalabilmek için faizli kredi kullanmak zorunda kalıyor. Daha sonraki dönemlerde fiyatlar düzelse bile geçmişte kullanılan kredilerin faizleri ödenemez hale geliyor. Üreticinin alnının teri kredilere gidiyor. Üretici işinden soğuyor, ineklerini satıp kurtulmak istiyor ancak alıcı da bulamadığı için kesime gönderiyor. Yıllarca bakılıp emek verilen inekler en verimli dönemlerinde kesime gönderiliyor.”

Prim uygulaması

Piyasa dalgalanmalarının önüne geçilmesi için çözüm önerileri sunan Mahmut Eskiyörük “Üretici kazanırsa üretmeye devam eder ve dışa bağımlılıktan kurtuluruz. Bu nedenle süt fiyatını tüketimi olumsuz etkilemeyecek bir seviyeye kadar mutlaka yükseltmek lazım. Ama asıl önemli olan girdi maliyetlerinin sübvanse edilmesidir. Yeme zam gelmesi durumunda kilogram başına prim verilmeli. Bu sayede maliyetler düşürülerek üretici kazanacak, fiyatların yükselmesi önlenerek tüketici korunacak. Aynı zamanda kayıtdışılık önlenerek ekonomimiz kazanacaktır” diye konuştu.

Şubat ayında yüzde 7.8 azaldı

Toplanan inek sütü miktarı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.8 düşüşle 751 bin tona geriledi. İki aylık toplam süt miktarı 1 milyon 559 bin ton oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, inek peyniri üretimi 54 bin 757 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.8 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise aynı dönemde yıllık yüzde 67.5 düşüşle 743 tona geriledi. Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yoğurt üretimi yüzde 1.2 düşüşle 89 bin 116 ton; ayran üretimi de yüzde 1.8 düşüşle 53 bin 527 tona indi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER