Pamuk depolamada yüzde 60 doluluk

İzmir'in Selçuk ilçesinde kurulan Türkiye'nin ilk lisanslı pamuk deposu Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ) pamuk üretim sezonunun sonuna gelinmesine rağmen yüzde 60 doluluk oranını koruyor.

Pamuk depolamada yüzde 60 doluluk

Türkiye'de ilk defa lisanslı depoculukta pamuk ile depolama ve elektronik ürün senedi üretmek üzere İzmir Ticaret Borsası (İTB) önderliğinde kurulan ELİDAŞ, 2018- 2019 pamuk üretim sezonunun sonunda yüzde 60 oranını korudu. İTB Meclis Başkanı ve ELİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, üreticinin pamuğunu uygun koşullarda depolamak amacıyla yedi yıl önce Selçuk ilçesinde kurulan Türkiye'nin ilk lisanslı pamuk deposu ELİDAŞ'ın hizmete sunulduğu günden bu yana sürekli gelişerek son iki yılda ulaştığı tam kapasite doluluk oranıyla başarılarına yenisini eklediğini ifade etti. Kocagöz, alışılagelmiş klasik ticaret sistemi ile el değiştiren tarım ürünlerinin, bu sistem ile geniş ve çok yönlü bir boyut kazandığını, üreticiye de yeni olanaklar sunduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Üreticinin kendi malının kaderini belirleme şansı bu sistem ile yaşam kazanıyor. Yakın zamanda faaliyete başlayacak olan Ürün İhtisas Borsası ile sistem daha da işlevsel hale gelecek. Projenin bu denli başarıya ulaştığını görmek bize mutluluk veriyor. ELİDAŞ yönetimi olarak bu şevk ve azimle yeni yatırımlarımız ve kapasite artırımı konusundaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz."

YORUM EKLE