Özgener'den Kemeraltı önerisi

İTO Başkan Adayı Mahmut Özgener, yaklaşık 5 saat boyunca Kemeraltı esnafını dolaşarak sorunları hakkında bilgi aldı.

Özgener'den Kemeraltı önerisi

İZMİR Ticaret Odası (İTO) Başkan Adayı Mahmut Özgener, gastronomiden el sanatlarına, tarihi yapılardan alışveriş çarşılarına kadar birçok alanda cazibe merkezi olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın 24 saat yaşan bir bölge olması gerektiğini söyledi. Özgener, "Akşam olduğunda Kemeraltı'ndaki dükkanlar kapanmasın; aksine çarşı sabahlasın. Burayı 24 saat canlı tutup sabaha kadar süren festivaller düzenlensin" dedi.

İTO Başkan Adayı Mahmut Özgener, yaklaşık 5 saat boyunca Kemeraltı esnafını dolaşarak sorunları hakkında bilgi aldı. Özgener'e ziyareti sırasında Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeleri Mert Pala ve Adil Özyiğit de eşlik etti. Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından restore edilerek Kültür ve Gençlik Merkezi olarak kullanılacak Portekiz Sinagogu ile TARKEM tarafından cazibe merkezi haline getirilen Abacıoğlu Hanı'nın bölgeye örnek olduğunu belirten Özgener, bu değişimin Çarşı'ya yayılması gerektiğini vurguladı. Ziyaret boyunca esnafımızın 24 saat yaşayan bir Çarşı talebinde bulunduğunu söyleyen Özgener, "Bu, çoğu zaman dillendirilen bir konu ama bugüne kadar çeşitli nedenlerle hayata geçirilemedi. İnşallah bunu başarmak bize nasip olacak" diye konuştu.

"MÜCEVHER KARANLIKTA KALMASIN"


Kemeraltı gibi bir mücevheri akşamları tek başına karanlıkta bırakmanın İzmir'e yakışmadığını kaydeden Özgener, "Gerekirse her 100 metrede bir güvenlik personeli koyarak, karanlık bölgeleri ışıklandırıp kameralarla buraları sürekli izleyerek çarşıyı sürekli açık tutmalıyız. Akşam işinden çıkan hem alışverişini yapsın hem de yemeğini yiyip günün yorgunluğunu atsın. Yaz aylarında belki de sabaha kadar birbirinden ilginç eğlenceler, festivaller düzenlenebilir. İşte bizim böyle bir Kemeraltı hayalimiz var" dedi.

"OTOKONTROL SAĞLANMALI"


Kemeraltı'nın dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezlerinden olduğunu da sözlerine ekleyen Mahmut Özgener, çarşının bir türlü hak ettiği konuma gelemediğini vurguladı. Esnafın da bu konuda üzerine düşen görevler olduğunu kaydeden Özgener şunları söyledi:

"Maalesef bazı esnaf arkadaşlarımız işgaliye ile çarşıyı yürünemez hale getirirken bazıları da hanutçulukla vatandaşları Kemeraltı'ndan soğuttu. İnsanlar çarşı içinde gönül rahatlığıyla gezemeyince, yakasına birileri yapıştıkça ve onları dükkanlarına çektikçe onlar da Kemeraltı'ndan kaçmaya başladı. Sizin de otokontrolü sağlayıp bunları engellemeniz gerek."

PORTEKİZ SİNAGOGU'NDA İNCELEMELERDE BULUNDU


Ege Genç İşadamları Derneği'nin (EGİAD) restore ettirerek Gençlik ve Kültür Merkezi olarak kullanacağı Portekiz Sinagogu'nda da incelemelerde bulunan Özgener'e, EGİAD Başkanı A. Buğra İlter de eşlik etti. Sosyal tesis hakkında bilgi veren Başkan İlter, "Bizim bu merkezden bir gelir elde amacımız yok. İzmir'deki sivil toplum örgütlerinin ortak kullanabileceği ve kendini finanse eden bir sistem düşünüyoruz. Gençlerin, melek yatırımcılara ulaşabileceği bir bölüm de oluşturmayı planlıyoruz. Aksilik olmazsa Nisan sonuna kadar restorasyonu bitireceğiz" dedi.

"5 SENE SONRA BAMBAŞKA OLUR"


Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya ise, çarşının son 5 yılda değişim sürecine girdiğini vurguladı. Kaya, "Bölgemizdeki bu gelişim hızı aynen korunursa 5 sene sonra Kemeraltı, bambaşka bir yer olur. Biz de sizin gibi 24 saat yaşayan bir çarşı istiyoruz. Umarım en kışı sürede bu hayalimizi gerçeğe dönüştürürüz" diye konuştu.

Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel ise kuyumcuların birçok sorunu olduğunu ve esnafın, günü kurtarmaya çalıştığını söyledi. Baransel, "Bu sorunları çözmede İzmir'deki önemli kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri ön ayak olmalı. Çünkü bu bir ekip işi. Sayın Özgener'in seçimleri kazanması halinde bu birlikteliğin sağlanacağına inanıyorum" diye konuştu
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2018, 15:30
YORUM EKLE