Kuveyt 500 bin işçiyi sınır dışı edecek

Kuveyt Ekonomi Bakanı Meryem el-Akil, kısa vadede 360 bin, orta vadede ise 160 bin 'yabancı işçi'yi sınır dışı etmeyi planladıklarını duyurdu.

Kuveyt 500 bin işçiyi sınır dışı edecek

Kuveyt hükümeti, yarım milyondan fazla ‘yabancı işçi’nin sınır dışı edilmesi yönünde bir planları olduğunu açıkladı.

Kuveyt Ekonomi Bakanı Meryem el-Akil, Kuveyt Parlamentosu’nda İnsan Kaynakları Geliştirme Komisyonunda ‘yabancı işçi’ istihdamına ilişkin bir sunum yaptı. Akil, işgücü piyasasına ilişkin kısa, orta ve uzun vadeli planları olduğunu söyledi.

Kısa vadeli çözüm olarak ülkede ikamet eden 360 bin yabancı işçinin sınır dışı edilmesinin planlandığını anlatan Akil, bunlar içinde 120 bin kişinin çalışma izni olmayanlardan, 150 bin işçinin 60 yaş üstü ya da kronik hasta, 90 bin kişinin ise eğitimsiz ve vasıfsız işçilerden oluştuğunu söyledi.

Akil, orta ve uzun ölçekli çözüm çerçevesinde özel ve kamuda teknolojik hizmetleri verebilecek bir görevlendirmeye gidileceğini, dijital bir dönüşüm planlandığını söyledi.

İstihdamın kaldırılacağı iş kolları

Ayrıca özel sektörde sekreterlik, muhasebe, idari, hukuk, bilgisayar, inşaat ve makine mühendisliği mesleklerinde 160 bin iş istihdamının kademeli olarak ortadan kaldırılmasının teşvik edileceğini aktaran Akil, böylece devlet sektörüne akışın da azaltılmasının planlandığını vurguladı.

İnsan Kaynakları Geliştirme Komisyonu Başkanı Milletvekili Halil Al-Salih ise toplantının ardından yaptığı açıklamada, komisyonun hükümeti demografik yapının düzenlenmesi için bir takvim belirlemesini ve bu vizyonun uygulanması için gerekli yasaları sunmasını istediğini aktardı.

YORUM EKLE

banner97

banner96