Kordsa'dan ticari havacılık sektörüne yönelik dev adım

Kordsa'dan ticari havacılık sektörüne yönelik dev adım
Amerika’da FDI ve TPI şirketlerini satın alma kararı alan Sabancı Holding iştirakı Kordsa, böylece ticari havacılık sektörünün en önemli tedarikçilerinden biri haline gelecek.

Sabancı Holding iştiraklerinden Kordsa, güçlendirme teknolojilerindeki global liderliğini kompozit teknolojileri alanında yapacağı iki büyük satın alma ile perçinleyecek. 2016 yılında devreye aldığı Türkiye’nin ilk sanayi-üniversite işbirliği modeli olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi yatırımı ardından, ticari havacılık sektörüne ileri kompozit malzemeler sağlayan Fabric Development Inc. (FDI) ve Textile Products Inc. (TPI) şirketlerini yaklaşık 100 Milyon ABD doları yatırım ile satın alma kararı aldı. Kordsa, bu satın almayla havacılık alanında önümüzdeki 5 yılda yıllık ortalama yüzde 10’un üzerinde büyümesi öngörülen kompozit teknolojileri pazarının öncü firmalarını bünyesine katarak, hem Amerika’daki konumunu kuvvetlendirmeyi, hem de ticari havacılık tedarik zincirinde güçlü bir oyuncu olmayı hedefliyor. Satın almanın, önümüzdeki aylar içerisinde gerçekleşip, 2018 yılının ilk çeyreğinde sonuçlandırılması bekleniyor.

DÖRT KITADA 10 TESİS

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, “Bu satın alma tamamlandığında Kordsa, ticari havacılık sektörünün önemli tedarikçilerinden biri haline gelmiş olacak. Bu yeni adım, Kordsa’nın başta Boeing ve Toray Composites Materials America Inc. olmak üzere uzay ve sivil havacılık sektörünün önemli oyuncularının stratejik tedarikçisi olmasını sağlayacak” dedi. Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cenk Alper ise ulaşımın kabuk değiştirdiği bu dönemde bu satın alma ile elde edilecek konum ve teknolojilerin topluluk şirketlerinin farklılaşmasına önemli katkı sağlayacağını belirtti. Kordsa CEO’su Ali Çalışkan da şunları dile getirdi: “Kompozit teknolojilerinde al ve büyüt stratejimiz ile gerçekleştirdiğimiz bu yatırım ile lastiklerini güçlendirdiğimiz uçakların artık kanat ve gövdelerini de güçlendireceğiz. Philadelphia ve Los Angeles’ta yer alan FDI ve TPI şirketlerinin bünyemize katılmasıyla Kordsa, 4 kıtada 10 tesiste operasyonlarını sürdürecek.”
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2017, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER