Kira ve sözleşmelerde TL dönemine esnaftan destek

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, dövize endeksli kira ve sözleşmelere son verilmesiyle ilgili kararın çok yerinde olduğunu söyledi.

Kira ve sözleşmelerde TL dönemine esnaftan destek

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, dövize endeksli kira ve sözleşmelere son verilmesiyle ilgili kararın çok yerinde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dövize endeksli kira ve sözleşmelere son verileceği açıklamalarına esnaftan destek geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının esnaf teşkilatı tarafından memnuniyetle karşılandığını belirten İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, "Cumhurbaşkanımızın, 'İthalat ihracat işiyle uğraşanların dışında dövizle kimsenin yolu kesişmemelidir' sözü, adeta duygularımıza tercüman olmuştur. İzmir Esnaf Teşkilatı olarak bu kararı oldukça yerinde buluyoruz. Karar, bir süre önce İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin ekonomideki sıkıntıları gidermek ve esnaf sanatkarların önünü açmak adına ifade ettiği görüş ve önerilerle örtüşmektedir" dedi.

Esnaf sanatkar kesimi için bazı tedbirlerin devreye sokulmasının gerekliliğini dile getiren Mutlu, "Bu çerçevede İESOB'nin geliştirdiği öneriler arasında ilk sıralarda, 'Döviz ile kiralamanın yapıldığı alanlarda kiraların TL'ye dönüştürülerek bir yıl boyunca dondurulması, bu dönüştürmede ise dolar ve euro için Ocak-Ağustos dönemi ortalaması olan 1 Dolar=4,38 TL, ve 1 Euro=5,23 lira düzeyindeki kurların referans alınması' maddesi yer almaktaydı. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile dövize endeksli anlaşma ve kiraların bir ay içinde Türk Lirası'na dönüştürülmesi hamlesini olumlu karşılıyor ve destekliyoruz. Ancak bunun yanında, üyelerimizin özellikle kiralar konusunda yaşadığı diğer sıkıntıların da giderilmesini temenni ediyoruz. Bu çerçevede; hastaneler, okullar gibi kamu kurumlarında kiracı olarak faaliyette bulunan esnaf sanatkarların kira bedellerinin bir yıl boyunca mevcut düzeyinde dondurulması, yani enflasyon oranında artırılmasının engellenmesi, yerel yönetimlerin mülklerinde kiracı olan esnaflar için de benzer düzenlemenin yapılması, yani kiraların dondurulması, bunun yanında yerel yönetimlerin üyelerimizden aldığı vergi ve harçlarda bir yıl süreyle artış yapılmaması esnaf sanatkarlarımızın önünü açacak hamleler olacaktır" diye konuştu. DHA

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 12:09
YORUM EKLE