İZTO'dan kentsel dönüşüme destek

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıkladığı 'Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'na oda olarak destek verdiklerini söyleyerek İzmir'de deprem yönetmeliğine uygun, sağlıklı binalara biran evvel kavuşulması için üzerlerine düşen görevleri üstlenmeye hazır olduklarını ifade etti.

İZTO'dan kentsel dönüşüme destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıkladığı 8 maddelik 'Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'na göre deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümüne öncelik verilecek. Geçtiğimiz günlerde planı açıklayan Bakan Kurum, Türkiye'nin yüzde 66'sının deprem riskli alanlarda yer aldığını söyleyerek nüfusun yüzde 71'inin bu alanlarda ikamet ettiğine dikkat çekti. Son bir asırda büyüklüğü 6 ve üzeri olan 56 deprem yaşandığını ve 80 binin üzerinde vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Kurum, 1923-2016 yılları arasında meydana gelen afetler incelendiğinde, yaşanan can kayıplarının yüzde 90'ının depremlerden kaynaklandığını öne sürdü. İzmir Ticaret Odası'nın ağustos ayı meclis toplantısında deprem, sel, heyelan gibi afetlerin İzmir için büyük tehlike içerdiğini ve bir an evvel kentsel dönüşümün hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıkladığı kentsel dönüşüm eylem planının kentin geleceği için oldukça önem taşıdığını ifade etti. Bakan Kurum'un yaptığı açıklamada Kentsel Dönüşüm Eylem Planı ile 100 bini İstanbul'da olmak üzere her yıl 300 bin konutta kentsel dönüşümünün yapılacağını anlatan Mahmut Özgener, çağrılarına kısa sürede yanıt verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İzmir'in 1. derece deprem kuşağında bulunduğuna dikkat çeken Özgener, "Adnan Menderes Havalimanı'ndan havalanıp kentimizle vedalaştığımız ilk anda eskimiş, yenilenmesi gereken ciddi bir yapı stoğumuz olduğu görülüyor. Sadece konut değil, ticarethanelerin de süratle yenilenmesi gerektiğini gözlemliyoruz. Bu durum, bir zorunluluk. Çünkü 1. derece deprem kuşağındayız. Eskiyen yapı stokunun yanısıra tarihi kent merkezinin ayağa kaldırılması, saklı kalan antik hazinelerimizin gün ışığına çıkarılması ve imalat yapan üyelerimizin kentimiz merkezinden çıkartılarak kentimizin sanayiye elverişli yerlere aktarılması taleplerimizin Sayın Bakan'ın açıklamalarında yer almasından memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Kentsel dönüşümde en büyük açmazlardan birisinin finansman problemi olduğunu savunan Başkan Mahmut Özgener, yeni hibe, teşvik ve kredi imkanlarıyla kentsel dönüşümde finansman desteği sağlanacak olmasını desteklediklerini açıkladı. İzmir'in de bu kapsamda acilen kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan illerin başında geldiğini anlatan Özgener, şöyle devam etti:

"Yıllar boyu aldığı göçün etkisiyle çarpık, kaçak ve sağlıksız yapılarla dolan kent, acilen bu görümünden uzaklaşıp deprem yönetmeliğine uygun, sağlıklı binalara biran evvel kavuşmalıdır. Bunun tek yolu da kentsel dönüşümden geçmektedir. Mevcut mülk sahiplerini mağdur etmeden, sosyo ekonomik gerçekleri göz önünde bulundurarak kentin vizyon ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak bir kentsel dönüşümü her zaman destekliyoruz. Oda olarak devletimizin bize yükleyeceği görevleri üstlenmeye hazırız. Yeter ki daha yaşanabilir, daha iyi bir mimari ve kent estetiğine sahip bir İzmir olsun."


 

YORUM EKLE

banner92