İzmir'den tanıtım atağı

İzmir'den tanıtım atağı
Turizmde kayıplarla dolu bir yılı geride bırakan İzmir'deki kurumlar, kötü tabloyu değiştirmek için bir araya geldi. Toplantıda huzurlu ve güvenli kent teması ile tanıtıma ağırlık verilmesi kararlaştırıldı

Türkiye'nin turizm sektöründe yaşadığı kriz İzmir'de de etkisini gösterdi. Kötü geçen 2016 yılının ardından bu yıl turizm sektörünü hareketlendirmek adına neler yapılması gerektiği İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İzmir Kalkınma Ajansı işbirliği ile Swiss Otel’de düzenlenen turizm değerlendirme toplantısında ele alındı. Turizmden sorumlu İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı başkanlığında düzenlenen toplantıya İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Tanıtma Vakfı, İzmir Ticaret Odası, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), TÜRSAB, ÇEŞTOB ve İzmir Rehberler Odası’ndan yetkililer ve sektör temsilcileri katıldı. Karaçanta, uzun yıllar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Tanıtma Genel Müdürü olarak görev yapan Taşbaşı’nın bundan böyle İzmir’de turizmden sorumlu vali yardımcısı olarak görev yapmasınından memnuniyet duyduklarını bildirdi.

GÜVENLİ KENT TEMASI
Sektörün her türlü zorluğu aşacak güce sahip olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Taşbaşı ise “Turizm sektörü 2016 yılında ciddi sorunlarla baş etmek zorunda kaldı” dedi. “Hızlı ve etkin bir tanıtım seferberliğine başlayacağız” diyen Taşbaşı, İzmir’in yaşayan, yaşanacak bir şehir olduğunu, huzurlu ve güvenli bir şehir temasının mutlaka öne çıkartılması gerektiğini belirtti. Taşbaşı, “Tüm olumsuzluklara karşın eli kolu bağlı oturamayız. Tanıtım yapmak, etkinlikler düzenlemek bizim için son derece önemli. Şimdi el ele vererek, gelen öneri ve görüşleri birleştirerek acilen bir yol haritası çizme zamanı” dedi.

KOMİTE OLUŞTURULSUN
Erken rezervasyon ilanlarında İzmir’in bulunmadığına dikkat çeken İzmir Vali Yardımcısı Taşbaşı, “Turizm açısından sıkıntı var ama İzmir bu sorunları aşabilecek kapasitede bir kent. Güzel çalışan kurumlar, sivil toplum kuruluşları var burada. En kısa sürede komiteler oluşturalım. İç ve dış turizmle ilgili çalışmalar yapalım. Yabancı gazetecilere tanıtım çalışmalarını yapalım. Düzenlenen festivalleri çıkartıp ona göre tanıtım çalışmalarına hız verelim” diye konuştu.

visitizmir.org duyurulmalı
İzmir Kalkınma Ajansı’nın yerli ve yabancı turistlere yönelik hazırlamış olduğu visitizmir.org sitesinden de bahseden Taşbaşı, “Çok geniş bir içerikle hazırlanmış olan site turistlere zengin içeriğiyle İzmir’e gelmeden önce ve geldikten sonra yardımcı oluyor. Bu sitenin tüm sektörde duyurulması gerekiyor” dedi.

Semih AKSOY
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 09:32
YORUM EKLE

banner97

banner96