İşadamlarına İran'daki potansiyel anlatıldı

İzmir Ticaret Odası'nda düzenlenen İran bilgilendirme toplantısında İran ile iş yapan veya yapmak isteyen üyelere bilgi verildi.

İşadamlarına İran'daki potansiyel anlatıldı
İzmir Ticaret Odası'nda düzenlenen İran bilgilendirme toplantısında İran ile iş yapan veya yapmak isteyen üyelere bilgi verildi.

Toplantıya İran Ankara Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard, İran Ankara Büyükelçiliği Ticari Müsteşarı Seyd Hafez Musevi, İran İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Müsteşarı Mahmud Ahmedi, İran İstanbul Başkonolosluğu Ticaret Müşaviri Keyvan Zadeh, Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Süsoy, Menemen Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Azgın, Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Gökhan Maraş ve çok sayıda iş adamı katıldı. Toplantının açılışında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu oda olarak İran-İzmir ilişkilerinin gelişmesine çok önem verdiklerini belirterek sık sık karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdiklerini ifade etti. Son olarak mayıs ayında Zenjan Eyalet Valisi Başkanlığında bir heyeti misafir ettiklerini dile getiren Elmasoğlu, "Heyette zeytin ve zeytin yağı üreticisi İranlı işadamları vardı. Odamız üyeleriyle ikili görüşmeler ayarladık. Bu heyetin ziyareti vesilesiyle Sayın İzmir Valimiz Erol Ayyıldız’ın himayelerinde, İzmir Valiliği ile Zenjan Eyalet Valiliği arasında ortak bir komisyon kuruldu. Bizler de İzmir Ticaret Odası'nı temsilen Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Abdullah Salkım’ı bu komisyona atadık. Bu ortak komisyon İzmir ile İran ve özellikle de Zenjan Bölgesi ile işbirliğini geliştirmek amacıyla önümüzdeki dönemlerde önemli çalışmalar yapacak" dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen ekim ayında kalabalık bir heyetle Tahran’a yaptığı ziyaretten söz eden Elmasoğlu, ziyarette tarafların ikili siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine dikkat çektiğini belirtti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de nisan ayında Ankara'ya geldiğini hatırlatan Elmasoğlu, "Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Putin, sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde yapılacak 'Suriye' konulu üçlü zirvede bir araya geldi. İki gün önce İran İslam Cumhuriyeti Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Mohammad Şeriatmedari Sayın Cumhurbaşkanımızın yemin törenine katılmak üzere Ankara’daydı. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler devletin en üst düzeyinde devam ediyor" diye konuştu.


"TİCARET HACMİMİZİ ARTTIRMALIYIZ"


İZTO'da düzenlenen toplantı ile İran ile iş yapan veya yapmak isteyen üyelere bilgi sağlamak istediklerini ifade eden Cemal Elmasoğlu iki ülke arasındaki ticaret potansiyelinin yıllık 30 milyar dolar olduğunu açıkladı. 2017 yılında gerçekleşen ticaret hacminin ise yaklaşık 11 milyar dolar olduğunu kaydeden Elmasoğlu, şu bilgileri verdi:

"2018 yılının ilk altı ayında 4.6 milyar dolarlık ticaret yapmışız. Ülkemiz başlıca altın, mücevher eşyası, otomotiv yedek parçası, ağaç ürünleri ihraç ederken, ithalatımızın çok büyük bir bölümünü ham petrol ve doğalgaz oluşturuyor. Türk ürünleri İran pazarında rağbet görüyor ve İran piyasasındaki Türk malı imajı olumlu. Ege Bölgesi’nin payı 330 milyon, İzmir’in aldığı pay ise sadece 200 milyon dolar. 31.12.2017 itibari ile Türkiye’de İran sermayeli 4 bin 624 firma var. Bu firmaların sadece 160 tanesi İzmir’de. İran’da, Tahran başta olmak üzere 200’ün üzerinde Türk sermayeli firma faaliyet gösteriyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) koordinasyonunda, Türk ihraç ürünlerinin tanıtımına destek olmak amacıyla Tahran’da Türk Ticaret Merkezi 2017 yılı Temmuz ayında açıldı. Bu merkezde halihazırda tekstil, konfeksiyon, kimya ve mobilya sektörlerinden Türk firmalar yer alıyor. Tahran Ticaret Merkezi’nde faaliyet göstermek isteyen hazır giyim, plastik, mobilya, tekstil ve hammadde sektöründeki firmalarımız ilgili İhracatçı Birliğine başvurabilirler. Çok düşük seviyede olan ticaret hacmimizi artırmamız gerekiyor. Yeni dönemde gerek İran’da gerekse ülkemizde ve tabii ki İzmir’de Türk ve İranlı işadamlarının ortaklık ve işbirliği yapmasını teşvik etmeliyiz. Ülkelerimiz arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması ise 1 Ocak 2015’te yürürlüğe girdi. Bu Anlaşma ile İran’a 140 tarım ürününde gümrük vergisi indirimi sağlanırken, İran’dan 125 sanayi ürününde indirim alındı. Ekonomi ve ticaretin yanısıra turizm konusunda da büyük bir işbirliği potansiyelimiz mevcut."


“HEDEFİMİZ ŞU ANKİNİN 2 KATI”


Ticari ilişkiyi arttırmanın yolunun ögüçlü bir özel sektörden geçtiğinin altını çizen İran Ankara Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard, “İzmir, Türkiye ve İran arası ticari ilişkide çok önemli bir konumda. Türkiye, gerek ekonomi gerek politika konusunda çok önemli bir komşumuz. İran ve Türkiye nüfusları ve ekonomik yelpazeleri birbirine iki yakın konumda bulunmaktadır. İkili ilişkilerimizi güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu ilişkileri geliştirmenin en önemli yolu özel sektörü geliştirmektir. Türkiye ve İzmir, güçlü bir özel sektöre sahip. Kolay ve güvenilir prosedürlerle iki ülkenin güzel bir işbirliği yapacağına inanıyoruz. Hedeflediğimiz ticaret hedefi ise şu ankinin 2 katı, yani 30 milyon dolardır” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 15:29
YORUM EKLE

banner92