Engelsiz turizme doğru

Eskiden engeli olan kişilere “özürlü” denirdi. Sanki defolu bir maldan bahseder gibi. Ne kadar çirkin bir tanımlama. Daha sonra “engelli” denmeye başlandı. Kaldı ki bu bile doğru bir tanımlama değil, çünkü engel bu kişilerde değil, bizim kurduğumuz sistemde. Bu kişiler de o engellere takılıyor ve hayatları zorlaşıyor.

Engelsiz turizme doğru

Hazırlayan/ Serdar ÇELENK

Diğer taraftan hepimiz engelliyiz. Daha doğrusu olduk, çocukken. Ümit ediyoruz ki yaşlanalım ve yine belli bir oranda engelli olacağımız yaşlara kadar yaşayalım.

Dediğimiz gibi aslında engel bu kişilerde değil, onların dışında, yaşamımızda. Çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere, fiziki yetenekleri sınırlı bu kişiler de, bu engelleri aşmaya çalışan kişiler. Diğer bir yönden bakınca da, hepimiz potansiyel engelliyiz. Her an başımıza gelebilecek bir hastalık veya kaza nedeni ile engelli durumuna düşebiliriz.

Engel Seyahate Engel Değil

Engelli bireylerin normal yaşamın içinde rahatlıkla hareket edebilme, seyahate çıkabilme, farklı coğrafyaları deneyimleme hakları var. Bu hakkı korumak, ortaya çıkan engelleri araştırıp bulmak ve ortadan kaldırmak üzere bir dernek var. Adı “Herkes İçin Turizm Derneği” Kurucusu da bir görme engelli.

Ali Aydoğmuş

Ali Aydoğmuş ile geçtiğimiz ay Engelli Turizmi konusunda çalışma yapmak için bir Berlin seyahati yaptık. Bir hafta boyunca kentteki engelli hakları, uygulamaları, engeller, engelli dernekleri, yerel yönetimler konusunda çalışmalar ve görüşmeler yaptık.

Gelin şimdi Ali Aydoğmuş’un Bu konudaki görüşlerini öğrenelim. Şöyle anlatıyor dernek başkanı, deneyimli bir seyyah olarak :

“Bir insan engelli olsun veya olmasın, seyahat etme hakkına sahiptir. Bu şehir içi gezisi de olur, şehirler arası veya ülke dışı da olabilir. Maddi olanakları çerçevesinde görme veya ortopedik engelli bir kişi istediği yerde tatilini geçirebilir. Gerek merkezi yönetim, gerekse yerel yönetimler buna olanak sağlayacak önlemleri almak zorundadır. Bu anayasal bir haktır.”

“Derneğimiz engellilerin turizm faaliyetleri, kültür sanat ve spor etkinlikleri aracılığı ile yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla 2013 yılında kuruldu. Derneğimizin üyeleri ve yöneticileri farklı engellere sahip bireylerden oluşmaktadır.”

Uygun Ortamı Beklemeyiz

“Biz hiçbir zaman uygun ortamın oluşmasını beklemeyiz. Uygun bir araçla gezmek istediğimiz yere gideriz. Örneğin bir Efes gezisi yapıyoruz. Herkes gibi o geziyi yapmaya çalışırız. Önümüze çıkan engelleri aşmaya çalışırız. Aşamazsak, yerinde deneyimlemiş olarak raporlarız. İlgili kurumlar seviyesinde başvurularımızı yaparız. Bu engellerin düzeltilip düzeltilmediğini takip edip, gerekirse kamu oyu ile paylaşırız.”

Berlin Engellilere Saygılı

Geçtiğimiz ay bir proje kapsamında Berlin’e gittik. Claros Turizmden Ali Rıza Çandarlı acenteci olarak, Serdar Çelenk rehber ve çevirmen olarak Berlin’deki sivil toplum örgütleri, engelli dernekleri ve yerel otoriteleri ziyaret ettik. Çok şey öğrendik, çok şey de öğrettik. Bizim amacımız Berlin’deki engellilerin seyahat olanaklarını araştırırken, diğer taraftan da Alman engellilerin Türkiye’ye gelmeleri durumunda ne ile karşılaşacaklarını ilgili kurumlara aktardık.

Çok az seyahat acentesi bu konu ile ilgili çalıştığı için, Avrupa’da Türkiye’de engellilerin nasıl tatil yapacakları, hatta terapi görebilecekleri bilinmiyor. Bu gezi sırasında karşı tarafa bu olanakları da aktardık. Türkiye’ye gelmek istemeleri durumunda istedikleri bilgileri kendileri ile gönüllü olarak paylaşabileceğimizi vurguladık.

Engelli turizmi çok ilginç bir konu. İnsanlar anlaşılamayacak şekilde bu konudan uzak duruyorlar. Bu konunun çok zor olduğu konusunda yanlış ön yargıları var. Sadece bizim toplumumuzda değil, tüm dünyada engelli sayısı çok. Ancak bunlara seyahat olanakları sunulmadığı veya çok az sunulduğu için, engelliler de seyahatten uzak duruyorlar. Kendi güvenli alanlarını terk etmiyorlar.

Devlet Destek Versin

Turizm bakanlığımızın bu konuya özel önem vermesini istiyoruz. Bu hem kendi vatandaşlarımız, hem de yurt dışından gelecek engelli konuklar için önemli. Oteller ve turistik tesisler yapılırken “engelli dostu” olarak yapılmalı. Turizm Bakanlığı buna önem vermeli ve buna yönelik uygulamaları zorunlu kılmalı.

Engelliler tek başına seyahat edemezler. Bir veya daha çok refakatçıları olur. Sayı hemen ikiye veya üçe katlanır. Engelli turizmi özel bir turizm şekli olduğu için ucuz olmaz, katma değeri yüksek olur. Ülkemizin kaynaklarını kitle turizmi gibi yok yere harcamaz. Bu nedenle engelli turizmine önem vermeliyiz.”

Benim için görme engelli bir kişi ile yurt dışında seyahat etmek ilk deneyimim oldu. Ben de çok şey öğrendim. Ben de onunla birlikte hareket ederken, onun penceresinden bakmak, çevreyi değerlendirmek durumunda kaldım. Çok ama çok ilginç bir deneyim oldu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 18:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Erdinç
İbrahim Erdinç - 6 ay Önce

Bu konudaki duyarlılığınız beni mutlu etti.Bu tür projelerin farkındalık yaratacağından eminim.

SIRADAKİ HABER