banner112

'Ekonomide reçete 100 yıl önce yazıldı'

BASİFED Baş Ekonomisti Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, ekonomide yaşanan krizlerden çıkma reçetesinin belli olduğunu söyleyerek, “100 yıl önceki İzmir İktisat Kongresi bizim kurtuluş reçetemiz” dedi.

'Ekonomide reçete 100 yıl önce yazıldı'

Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu (BASİFED) hükümetin aldığı son ekonomik kararları, etkilerini ve küresel anlamda piyasaların durumunu masaya yatırdı. Toplantıda bir sunum yapan BASİFED Baş Ekonomisti Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, Türkiye’nin toparlanmasında dış finansmana en çok ihtiyacı olan ülke konumunda bulunduğuna dikkat çekti. Şirketlere öneride de bulunan Küçüközmen şöyle konuştu: “Kriz yönetimi için ‘Kılpayı kurtulduk’ listesi yapın, şirket içinde muhalefet ve eleştirel sesi destekleyin. Unutmayın; bu ülkeyi iş dünyası kurtaracak. Konuşarak, çözüm önerilerini işaret ederek, çalışarak, üreterek sorunlara çözüm bulacak. Ekonomi tamamen siyasete bırakılmayacak kadar önemli. 100. yılını kutlayacağımız Türkiye İktisat Kongresi'nin açılış konuşması bizim 1 numaralı reçetimizdir.” 

'HEDEFLERİN UZAĞINDAYIZ'
BASİFED Başkanı Mehmet Ali Kasalı ise kasım ayında Merkez Bankası’nın küresel eğilimlerin aksine bir tutum almasıyla ekonomide yeni bir döneme girildiğini vurguladı. Amacın faizleri düşürmek, fiyatları düşürmek ve istihdamı arttırmak gibi hedefler olduğunu vurgulayan Kasalı, “Ancak ortaya konan hedeflerin çok uzağına düştük. Banka faizleri ile Merkez Bankası politika faizi arasında büyük farklar oluştu. Kur inanılmaz bir noktaya gelirken, enflasyon da tetiklendi. Bizim kısa vadeli, etkisi gelip geçici kararlara değil daha yapısal, daha makro kararlara ihtiyacımız var” dedi.

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100