Çeşmeli turizmciler 2019'dan memnun

ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir, yaz mevsiminin turizmciler için verimli olduğunu söyledi. Demir, Çeşme'de kışın, vatandaşların bütçesine uygun konaklama fırsatlarının olduğunu da dile getirdi.

Çeşmeli turizmciler 2019'dan memnun

Haber/ Gökçe ADAR

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, bu yıl turizmcilerin yaz turizmini çok verimli geçirdiklerini söyledi. Bayramlarda, doluluk oranlarının yüzde 100'ü bulduğunu ifade eden Demir, “Yaz sezonu boyunca da doluluğumuz yüzde 90 oranındaydı. Son yılların en güzel sezonuydu” diye konuştu. Dış pazar yoğunluğunun geçen yıla oranla yüzde 14 arttığını dile getiren Demir, ilçe tesislerinde yabancı turist yoğunluğunun ise yüzde 25 seviyelere kadar çıktığını belirtti. Demir, şöyle devam etti: “Çeşme'ye Avrupalı turistlerin ilgisi çok fazla ancak yaklaşık birkaç yıldır Uzak Doğu ülkelerinden de turistler bölgeye bir hayli ilgi gösteriyor.” Çeşme'nin bu aylarda daha güzel olduğuna dikkat çeken Demir, sonbaharın tatilciler için iyi bir fırsat olduğunun da altını çizdi. Demir, “Eylül ayı tatil için fırsat ayıydı. Eylül ayında, işletmeler ortalama yüzde 50 indirime gitti. Bu aylarda, otellerin doluluk oranları yüzde 50'ler seviyesine kadar çıktı. Bu da bizi sevindirdi. Yazın tatil yapamayan tatilcilere, sonbahar aylarını tavsiye ediyoruz” diye devam etti.

Her bütçeye uygun

Yaz turizmi kadar kış turizmine de önem verdiklerini söyleyen Demir, kış aylarında özellikle çalışan kişilerin, hafta sonları otellerdeki SPA, sıcak havuz gibi termal uygulamaları tercih ettiklerini söyledi. 16 otelde termal kaynağın bulunduğunu da ekleyen Demir, Çeşme'de her bütçeye uygun konaklama fırsatının var olduğunu ifade etti. Vatandaşın, Çeşme'yi lüks olarak gördüğünü ve birçok kişinin bu önyargıdan dolayı gelmek istemediğini dile getiren Demir, “Kış mevsimlerinde; 5 yıldızlı bir otelde çift kişilik odada bir gecelik konaklama kahvaltı ve akşam yemeği dahil 400 ila 500 lira arasında değişiyor. Kişi, neredeyse 200 TL'ye Çeşme'de kalabiliyor. Biz, turizmciler olarak vatandaşın kafasında ki Çeşme'nin pahalı ve lüks olan algısını yıkmak istiyoruz. Çeşme her bütçeye uygun konaklama imkanı sunan bir tatil yeri” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner92