banner112
banner111

Eğitimdeki sorunlar katlanarak büyüyor

Eğitim Sen İzmir Şubeleri, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Dönemi Yıl Sonu Değerlendirme Raporu’nu yayınladı. Rapora ilişkin değerlendirmeleri basınla paylaşan KESK Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş, eğitimdeki sorunların katlanarak büyüdüğünü ifade etti.

Eğitimdeki sorunlar katlanarak büyüyor

Haber/Didar DEMİRCİ
Eğitim-Sen İzmir Şubeleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eğitim-Öğretim Dönemi Yıl Sonu Değerlendirme Raporunu yayınladı. Yayınlanan raporu Eğitim Sen İzmir Şubeleri adına Eğitim Sen 1 No'lu Şube ofisinde basına değerlendiren KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen 6 No'lu Şube Başkanı Bülent Karakaş, eğitimdeki sorunların katlanarak büyüdüğünü açıkladı. Eğitim öğretimdeki sorunları sıralayan Bülent Karakaş, “Türkiye’de eğitim sisteminin müfredat, ders kitapları ve uygulama alanları itibarıyla çocukların, etnik köken, dil, din ve inanç ayrımcılığı ile karşı karşıya olduğu bilinmektedir. Ülkedeki etnik, dilsel, kültürel çeşitlilik ve inanç çeşitliliği, eğitim programlarında ve ders kitaplarında neredeyse hiç yansıtılmamaktadır. Eğitime erişimde, kız çocukları, mülteci çocuklar, anadili farklı olan çocuklar, engelli çocuklar ve geçici koruma altındaki çocukların dezavantajlarını ortadan kaldıracak adımlar atılmamıştır” diye konuştu.
 

ÇÖZÜMCÜ POLİTİKALAR AMAÇLAMIYORLAR
Eğitim sisteminde yıllardır yaşanan ve katlanarak artan sorunlarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) eğitimin yapısal sorunlarına yönelik somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmek gibi bir amacının olmadığını söyleyen Karakaş, “Okullarda yaşanan yoğun dinselleşme ve eğitimi ticarileştirme uygulamaları, siyasal-ideolojik hedeflere uygun olarak alınan bilim karşıtı kararlar eşliğinde okullarda hayata geçirilmeye devam etmektedir. Pandemi nedeniyle uygulanan uzaktan eğitimle ilgili sorunların çözümü için gerekli adımların atılmadığı, eğitime erişimde yaşanan sorunlar başta olmak üzere eğitimde dayatmacı politikaların sürmesi nedeniyle öğrencilerin ve öğretmenlerin mutsuz olduğu, öğretmenlerin esnek, güvencesiz ve angarya çalışmaya zorlandığı, siyasal kadrolaşmanın devam ettiği, eğitim sürecinde farklı dil, kimlik ve inançların dışlandığı, eğitimin zaten sorunlu olan niteliğinin daha da kötüleştiği bir eğitim sisteminin başarılı olması mümkün değildir” diye konuştu. Karakaş, “Eğitim sisteminde yaşanan sorunların ülkedeki ekonomik, toplumsal ve siyasal alanda yaşanan gelişmelerden ayrı ve bağımsız olmadığı açıktır. Eğitim Sen, her geçen gün daha fazla piyasa ilişkileri içine çekilen, okul öncesinden üniversiteye kadar bilimin ve laikliğin değil, milliyetçiliğin, ayrımcılığın ve inanç sömürüsünün referans alındığı bir eğitim sisteminde kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadelesini kesintisiz sürdürmeye kararlıdır” mesajını verdi.

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100