banner112

Ege Üniversitesi, 'En İyi 1000 Üniversite' arasında

EGE Üniversitesi (EÜ), dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarını yapan 'Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi (CWUR) ve Leiden Üniversitesi CWTS Leiden Sıralama Sistemi'nde dünyadaki ilk 1000 üniversite arasında yer aldı.

Ege Üniversitesi, 'En İyi 1000 Üniversite' arasında
EGE Üniversitesi (EÜ), dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarını yapan 'Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi (CWUR) ve Leiden Üniversitesi CWTS Leiden Sıralama Sistemi'nde dünyadaki ilk 1000 üniversite arasında yer aldı.

Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi’nin 2018-2019 yılları için hazırladığı 'En İyi 1000' listesine giren üniversiteler açıklandı. Listede Ege Üniversitesi 616’ncı sırada yer aldı. CWUR'un 'En İyi 1000 Üniversite' sıralamasında 13 Türk üniversitesi bulunuyor. Ege Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasında ise 4’üncü sırada yer alıyor.

Hollanda’nın Leiden Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren CWTS Leiden Sıralama Sistemi tarafından '2018 Yılı Dünya Üniversiteleri Sıralaması' da yayımlandı. Ege Üniversitesi, Türkiye üniversiteleri arasında 393 puan ile 3’üncü sırada yer aldı. CWTS Leiden sıralamasında Türkiye’den 19 üniversite bulunuyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, "64 yıllık mazisiyle Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Ege Üniversitesi, dünya üniversiteleri arasında ilk bin içerisine girerek başarısını bir kez daha kanıtlamıştır. Ülkemizde de ilk beş üniversite içerisinde yer almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Açıklanan bu veriler bizleri gururlandırdığı kadar daha çok çalışıp daha üst sıralarda yer almaya da teşvik ediyor. Bilimin, sanatın ve sporun her alanında iddialıyız. Ekip arkadaşlarımla birlikte Ege Üniversitesi'ni daha iyiye taşımak, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada tercih edilen ve örnek gösterilen bir üniversite haline getirmek için tüm olanaklarımızla çalışacağız. Bu başarılarımız Ege Üniversitesi’nin 2019 yılında araştırma üniversiteleri arasında yer almasına büyük katkı vereceğini düşünüyorum Ulaştığımız bu noktaya gelmemizde katkısı olan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi ‘En İyi 1000 Üniversite' sıralaması 8 kriter temelinde hazırlanıyor. Aralarında öğretim kalitesi, işgücü piyasasında mezunlara olan talep, akademik personelin kalitesi, yayın sayısı, yayın kalitesi, bilimsel ortamdaki etkisi ve kaynak gösterilmesi gibi kriterler yer alıyor.

Hollanda’nın Leiden Üniversitesi CWTS Sıralama Sistemi sonucuna göre Ege Üniversitesi farklı kategorilerde üst sıralarda yer aldı. Web of Science Veri tabanındaki kayıtlara göre dünya genelinde en fazla yayın üreten üniversitelerin dahil edildiği, üniversitelerin gerçekleştirdiği yayınlar ve bu yayınlara yapılan atıflar ile ulusal ve uluslararası işbirliklerinin dikkate alındığı değerlendirmelerde, Ege Üniversitesi, Türkiye üniversiteleri arasında 3’üncü sırada yer aldı

CWUR'UN EN İYİ 1000' LİSTESİNE TÜRKİYE'DEN GİREN 13 ÜNİVERSİTE VE SIRALARI


Listeye giren üniversiteler şöyle: Hacettepe Üniversitesi (525), İstanbul Üniversitesi (560), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (596), Ege Üniversitesi (616), Ankara Üniversitesi (625), İstanbul Teknik Üniversitesi (648), Gazi Üniversitesi (679), Boğaziçi Üniversitesi (740), Bilkent Üniversitesi (789), Erciyes Üniversitesi (874), Çukurova Üniversitesi (932), Dokuz Eylül Üniversitesi (938), Atatürk Üniversitesi (979)

LEİDEN ÜNİVERSİTESİ CWTS SIRALAMASINA TÜRKİYE'DEN GİREN 19 ÜNİVERSİTE VE SIRASI:


İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 13:10
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100