banner112

Çocuklar tatilde teknolojinin esiri olmasın

8 Haziran'da Türkiye'de 18 milyon öğrencinin karne alacağını hatırlatarak, uzun tatil döneminde çocukların teknolojinin esiri olmaması için ailelere önerilerde bulundu.

Çocuklar tatilde teknolojinin esiri olmasın

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi Ezgi Oral, 8 Haziran'da Türkiye'de 18 milyon öğrencinin karne alacağını hatırlatarak, uzun tatil döneminde çocukların teknolojinin esiri olmaması için ailelere önerilerde bulundu.

Türkiye'de, okul öncesi, ilköğretim ve lise sıralarında eğitim gören yaklaşık 18 milyon öğrenci, 8 Haziran Cuma günü karne alacak. Uzmanlar, ailelerin notlara odaklanmamasını, karnelerin çocukların kendilerini hangi alanlarda geliştirmesi gerektiğini aktaran kaynak olduğunu vurguladı. İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi Ezgi Oral da karnenin çocuğun yıl içerisindeki performansını yansıttığını, ancak bunun çocuğun kişiliğinin değil akademik gelişiminin çıktısı olduğunu söyledi. Ailelerin çocuklarının akademik kapasitesinin üstündeki beklentiden uzaklaşması gerektiğini aktaran Oral, "Çocukların ilgi ve yetenekleri birbirinden farklıdır. Her derste aynı başarıyı gösteremeyebilirler. Çocukların başarılı olduğu alanların velilerce takdir edilmesi gerekir. Bu durumun çocuğun kendisini değerli hissetmesini sağlayacaktır" dedi.

Ailelerin çocuklarına cezalandırıcı bir tutum sergilemekten uzak durması gerektiğini ifade eden Oral, 'tembel', 'başarısız' gibi sözcüklerin çocukların kişiliğini yargıladığını ve kullanılmamasının doğru olacağını söyledi. Öğrencilerin kendisini ifade etmesi için onlara izin verilmesinin fayda sağlayacağına dikkat çeken Oral, uzun tatil döneminde çocukların teknolojinin esiri olmaması için ailelerin çocuklarıyla tatil planı hazırlamasını önerdi.

Öğrencilerin ilgilerini çeken aktivite ve sanat dallarına yönelmesinin onlara yeni dünyaların kapısını aralayacağını kaydeden Oral, şunları söyledi: "Yaşadığınız şehri keşif için geziler yapın. Gezilerle birlikte konuşacak, inceleyecek, tartışacak çok konu bulabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte mutfağa girin. Mutfakta çocuğunuzla kek, kurabiye gibi yiyecekler hazırlayın. Çocuğun denemesine, yaratmasına fırsat verin. Hayvanlarla ilgili hikâyeler anlatın. Müze gezisi planlayın. Birlikte yeni kitaplar alın. Çocuğunuzla okuduğu kitapla ilgili olarak konuşun, tartışın. Oyun oynayın. Ödevler için zaman planlayın. Fakat tatilde olduğunuzu unutmayın."

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 12:36
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100