Dünya Günü için özel bir doodle hazırlayan Google, tüm dünyayı bu özel güne davet ediyor. Dünya Günü, insanların doğayı ve çevreyi koruma çalışmalarına dikkat çekmek için kutlanan bir gün. Bu gün için, insanların çevrelerinde gerçekleştirebilecekleri küçük değişiklikler yapmaları ve doğayı koruma konusunda duyarlı olmaları öneriliyor. Örneğin, geri dönüştürülebilir atıkların toplanması, enerji ve su tasarrufu yapmak gibi. Dünya Günü için tüm detaylar ve ipuçları, merak edenler için haberimizde mevcut.

Dünya Günü için tavsiyeler

Dünya Günü için özel bir doodle hazırlayan Google, insanların doğayı ve çevreyi koruma çalışmalarına dikkat çekmek için kutlanan bu özel gün için tavsiyeler paylaşıyor. Arama motoru devi, gerçekleştirebilecekleri küçük değişikliklerle dünyayı daha yaşanabilir hale getirmeleri için önerilerini şöyle sıralıyor:

1- Odadan çıkarken ışıkları söndürmeyi unutmayın.

2- Dışarı çıkın ve sokağınıza, mahallenize bir ağaç ekin.

3- Bir gün için de olsa yürüyün ya da bisikletle veya toplu taşımayla gitmeye çalışın veya arkadaşlarınızla aynı aracı paylaşın.

4- Yemeklerinizde sebze meyveye ve yerli ürünlere ağırlık vererek emisyon ve atık oranınızı azaltabilirsiniz.

Google tarafından hazırlanan Dünya Günü Doodle'ı ve tavsiyeler, insanların çevrelerinde gerçekleştirebilecekleri küçük değişiklikler yapmaları ve doğayı koruma konusunda duyarlı olmalarını hedefliyor.

İlk Dünya Günü ne zaman kutlanmıştır?

22 Nisan Dünya Günü, 1969 yılında San Francisco'da düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansı'nda ortaya çıkmıştır. John McConnell tarafından düzenlenen bu gün, dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlamak ve çevresel tehlikelere dikkat çekmek amacıyla düzenlenmiştir. McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı olan 21 Mart'ı önermiştir. Ancak, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson'un desteği ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde, 22 Nisan 1970 tarihinde ilk Dünya Günü kutlamaları gerçekleştirilmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış ve çevre sorunlarına dikkat çekilerek, ABD'de ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.