Merkez Bankası (TCMB), dezenflasyon konusunda kararlılık mesajları verirken, TL'ye geçişin zamanının geldiğini vurguluyor. Piyasalarda günlük büyüme ve diğer veriler yakından takip ediliyor.

Güncel Döviz Fiyatları 30 Kasım 2023

Dolar/TL, üç aylık süreçteki artış trendine devam ederek yeni bir rekor olan 28.95 seviyesine kadar yükseldi. Aynı dönemde Euro, 32 TL'ye yaklaşarak zirve yapma eğiliminde.

Gelişmeler ve Beklenen Olaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in TRT canlı yayını, yatırımcılar tarafından büyük bir ilgiyle izlenecek.

Bugünkü veri gündeminde, üçüncü çeyrek büyüme verileri, geçen haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) kararının özeti ve haftalık döviz rezervi verileri yer alıyor. Hazine, iç borçlanma programını açıklayacak.

Dolar ve Euro Yeni Rekorlara Koşuyor

Türkiye ekonomisi, yurt içi talep ve tüketimin etkisiyle üçüncü çeyrekte yüzde 5.6 büyüme gösterdi. Bankacılar, TCMB'nin açıklayacağı verilerle toplam rezervlerin tarihi zirveye ulaşacağını öngörüyor.

Mandalar artık sağlıklı sağılacak Mandalar artık sağlıklı sağılacak

TL, dolar karşısında yıl başından bu yana yüzde 35.4 değer kaybetti. Haziran'dan bu yana ise TL'deki kayıp yüzde 28.44 olarak kaydedildi.

TCMB'nin Mesajları ve Küresel Ekonomi

TCMB Başkanı Gaye Erkan, dezenflasyon konusundaki kararlılıklarını vurgulayarak TL'ye geçişin önemine işaret etti. Ayrıca, küresel piyasalarda Fed'in faiz artırımı beklentileri doların aylık düşüşünü beraberinde getiriyor.

Düşüş eğiliminde olan CDS'te yaşanan gerileme, alışılagelmiş politikalara dönüş ile başlayan bir süreci yansıtıyor. Vadeli işlemler, gelecek yıl içinde faiz indirimlerinin olabileceğine ve bunun mayısta başlayabileceğine işaret ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi