banner112

'Hurda yakımları köyümüzü zehirliyor'

Karabağlar Uzundere Mahallesi'nde kaçak ve ruhsatsız olduğu ileri sürülen hurda yakımları vatandaşların sağlığını tehdit ediyor. Mahalle sakinleri, “Defalarca şikayet ettik ancak sonuç değişmedi” dedi.

'Hurda yakımları köyümüzü zehirliyor'

Haber / Gökçe Adar

İzmir'in Karabağlar ilçesinde bulunan Uzundere mahallesi'nde kaçak ve ruhsatsız olduğu ileri sürülen hurdalar, bölge halkının tepkisine neden oldu. Karabağlar Belediyesi'ne ait Hayvan Bakım Merkezi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Merkez Ambar’ın hemen yanında bulunan işletmelerin kapatılması için 2016’dan beri belediyelere şikayet ettiklerini söyleyen mahalleli, hurda yakımından bölgenin dibinde bulunan hayvan barınağının da etkilendiğini ifade etti. Mahalle sakinlerinden Cemile Türkeli, “Biz 2016 yılından beri buradaki hurda yakımlarıyla ilgili mücadele veriyoruz ancak işletmelerin bazıları Gaziemir idaresinde. 'Bu işletmeleri tespit edin ve gereken yasal işlemleri yapın’ diye talepte bulunduk. Tespitler yapıldı ve para cezaları yazıldı ancak bunlar kalıcı birer çözüm olmadı. İşletmeleri engellemek adına hiç bir belediye bize yardımcı olmadı” dedi.

'ŞİKAYETÇİYİZ'

Bölgeye yakın konumda bulunan hayvan barınağının hurda yakımından etkilendiğini ifade eden Türkeli, “İşletme kurulabilecek bir plan da mevcut olmadığı için hepsi tamamen kaçak görünüyor. Sıklıkla bölgede bakır kablo yakılıyor. Bu da ciddi bir kirliliğe sebep oluyor. Hurda yakımlarının yapıldığı bölgenin çok yakında hayvan barınakları mevcut. Bizim kadar, bu hayvanlar da etkileniyor. Gerekli şikayetleri yaptık. Hayvan barınakları yetkilileriyle görüştük ancak sonuç aynı. Değişen bir şey olmadı. Oluşan çevre kirliliğinden çok şikayetçiyiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2022, 15:29
YORUM EKLE

banner101

banner100