HABER MERKEZİ- Soğuyan havalar ile birlikte doğal gaz tüketimi de artmaya başladı. Bu dönemde, doğal gaz faturaları da cepleri yakmaya başladı. Ancak, 2023 Nisan ayında başlayan ve bir yıl boyunca devam edecek olan ücretsiz doğal gaz uygulaması, bu yükü biraz olsun hafifletiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı bu uygulama kapsamında, her ay doğal gaz faturasında 25 metreküplük kullanım bedeli yansıtılmıyor. Bu da, ortalama bir ailenin doğal gaz faturasında yaklaşık 200 liralık bir indirim anlamına geliyor. Ancak, bu uygulamanın da sonu var. Ücretsiz doğal gaz uygulaması, 1 Mayıs 2024 tarihinde sona erecek. Yani, bu tarihe kadar doğal gaz faturasında 25 metreküplük kullanım bedeli yansıtılmayacak. Peki, ücretsiz doğal gaz uygulamasının sona ermesi, faturalara nasıl yansıyacak? Doğal gaz faturaları daha da artacak mı?

Doğalgaz-3

Kasımda en fazla ihracatı otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi Kasımda en fazla ihracatı otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi

Ücretsiz Doğal Gaz Uygulaması Ne Zaman Başladı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 Nisan ayında yaptığı açıklamada, 1 yıl boyunca 25 metreküp doğalgazın ücretsiz verileceğini duyurdu. Buna göre, 24 Nisan 2023 tarihinde başlayan bedava doğalgaz uygulaması, 1 Mayıs 2024 tarihinde sona erecek.

dogalgaz-1

Ücretsiz Doğal Gaz Uygulaması Ne Zaman Sona Erecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına göre, 25 metreküp ücretsiz doğalgaz uygulaması 1 Mayıs 2024 tarihinde sona erecek. Bu tarihe kadar doğal gaz kullanıcılarına gönderilecek faturada doğalgaz kullanımı 25 metreküpü geçmemiş ise aboneler hiçbir ücret ödemeyecek.

dogalgaz-1

Kasım 2023 Doğal Gaz Fiyatları

BOTAŞ'ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine kasımda uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira. Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ