Şiirin içinde olmak, şiirle buluşmak, şiir dostlarını çoğaltmak, şiirle aydınlanmak… Bunca yıl şiirin içinde olan ben, yaşamımda şiir olmasaydı eksik kalırdım diye düşünürüm.

Sabah kalktığımda öncelikli işlerimdendir şiir kitaplarına dokunmak, dizeler arasında dolaşmak…

Tanıdığım, dost olduğum, adını duyduğum ya da yeni duyduğum şairlerden kitaplar gelir sık sık bana. Birçok dostumun imza günü ve söyleşilerinde bulunurum. Kitap raflarımın büyük bölümü şiir kitaplarıyla doludur. 

***

Bugün dizeler arasında bir zaman yolculuğu yapalım mı, ne dersiniz?

Bursa’da yaşayan, Şair Yusuf Ferhat’tan başlayalım. 

Yusuf Ferhat’ın Klaros Yayınlarından çıkan üçüncü şiir kitabı “ASKISI KIRIK ZAMANIN” diyelim!

Telaşlı, şaşkın, kanatlanmış, askısı kırılmış zamanın içinden geçerek şiire dökmüş duygularını Ferhat:

 “Şaşı bakışlar atılıyor penceresi kırık evlerden/Zaman yürüyor sessiz ve derin/Dar geçitlerde istif istif hüzün/Çeşmesi kurumuş sevginin/Suskunluk bağırıyor göğünde şehrin…”

***

Eli kulağında, 2024’te 90. yaşına erecek şair Mehmet Sadık Kırımlı. Aklı, gönlü, yüreği şiir içinde.  Yeni çıkan “YALNIZLIK SİNEMASI”yla dünle bugünü, umutlu bekleyişleri,  hüzünlü yolculukları, zamanın kalleşliğini;  ama sonunda sevgiyle, aşkla buluşan sözcüklerin, dizelerin filmini izlettiriyor bize. 

önümde yürüyen sarışın ırmak/sedir ağacı gibi upuzun büyürken
yalnızlık avutsun kendini/zaman kolumda eskiyen saat,/kurcalasam
ha çalıştı ha çalışacak…/yalnızlık sineması başlamak üzere/bakışlarındaki umudu soldurma artık / onu da bana bırak.

                                              ***

Doğa, umut, çocuk, kadın, savaş, barış, aşk, anne… Hepsi ve daha fazlası Özge Sönmez’de… Biçimi biçemi, içeriği, imgeleriyle kendine özgülüğün yolunu bulan bir şair. Sağlam adımlarla ilerliyor. Özgüveni yüksek. Kendi sesini bulmanın keyfini çıkarıyor.

Bu kez insan odaklı, toplumsal duyarlığını da duyumsatarak KIYISI İNSAN dedi.

 “bunu yalnız sana söylüyorum/sen tutup beni öpüyorsun/bir yunusun yüzgecine takılıp okyanusları geziyorum/kıyılar kıyılar kıyılar/kıyısı insana bakmayan suları çabucak geçiyorum / sana bakınca daha da insan oluyorum”

                                                ***

“Yanlışlık İskelesi, Eksik Canlar Sokağı, Çözülüş Demleri, İyi”; Önder Birol Bıyık’ın dört şiir kitabı. Bıyık, bu dört kitaptan seçmelerini KAPILAR ÜŞÜRKEN’de topladı.

ŞEY Kitap Yayınlarının da yöneticisi olan Önder Bıyık, genç yaşta 10 yıl “mahpusluk” yaşadı. 

Bu seçkide yapısı, kurgusu sağlam şiirlerle buluşturuyor bizi. İnsanı, doğayı, çocukları, yaşamın direncini, sokağın sesini, mücadeleyi şiirine dokuyor. “zamanın mermerinde/buğulanıyor yaşam/her iz kendi geçmişini doğruluyor/toprak su hava ateş/dört maddeden öte/bilmediğim dehlizleri var evrenin/kendi izimden kendime/iniyorum”