Ataol Behramoğlu, bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddia edilen sözler nedeniyle yargılandı.

Ancak Bakırköy 37. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından beraat kararı verildi. Duruşmaya tutuksuz olarak katılan Behramoğlu, taraf avukatları ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da destek verdi.


Duruşma, iddianamenin okunmasıyla başladı. Behramoğlu, "Karşınızda başka koşullarda olmak isterdim. Yazılan ifadelerde muhalefete daha ağır eleştiri var. Burada bir kimseye hakaret etmiyorum. Dikta, emir demektir; hakaret değil, bir siyasi terimdir. Bu yüzden suçlamaları kabul etmiyorum" dedi. Behramoğlu'nun avukatı Ergün Özer de mahkemeye yazılı savunma sundu. Özer, "Müvekkilinin ifadeleri eleştiri kapsamındadır, hakaret içeriği yoktur. Konuşma metni içerisindeki belli bir bölüm alınarak anlam bütünlüğünden koparılmıştır. Müvekkil hakkında beraat kararı verilmesini talep ediyorum" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı ise, "Sanık, kalemi keskin bir şair ve yazar olmakla, iddianamende yer alan ifadelerle mağduru küçük düşürmeyi amaçlamıştır" iddiasında bulunarak ceza verilmesini talep etti.

Urfa sele teslim: Okul tatil Urfa sele teslim: Okul tatil

Beraat Kararı Verildi

Bakırköy 37. Asliye Ceza Mahkemesi'nde gerçekleştirilen duruşmada, yazar ve şair Ataol Behramoğlu hakkında "cumhurbaşkanına hakaret" suçlaması yapıldı. Savcı, Behramoğlu'nun sarf ettiği söylemlerin cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığını rencide etmediğini ve söylemlerin ağır eleştiri ve temenni niteliğinde olduğunu belirtti. Bu nedenle savcı Behramoğlu'nun beraatına karar verilmesini talep etti. Behramoğlu da son savunmasında "dosyada hakaret oluşmadığını" ifade etti ve beraatını istedi. Mahkeme, yasal unsurların oluşmadığını belirterek Behramoğlu'nun beraatına karar verdi.