Prof. Dr. Ümit Özdağ, Alanya'da Zafer Partisi'nin Seçim Hazırlıklarını Anlattı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Alanya'da Zafer Partisi'nin Seçim Hazırlıklarını Anlattı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, geçtiğimiz nisan ayında gündeme getirdiği pos cihazları üzerinden kara para aklama iddialarına ilişkin sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yaptı. Karabat, konuyla ilgili olarak ABD'nin devlet kurumu olan Development Finance Corporation (DFC) tarafından Kongre'ye sunulan raporda Türkiye'nin adının geçtiğini belirtti.

ABD Kongresi'ne Sunulan Rapor Türkiye'yi Neden İlgilendiriyor?

Özgür Karabat'ın açıklamasına göre, DFC tarafından sunulan rapor, Türkiye'nin pos cihazları aracılığıyla kara para aklama ve terörün finansmanı gibi konuları örtbas etmeye çalıştığını iddia ediyor. Karabat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye maalesef kara para konusunda başını belaya sokmak üzere. ABD Kongresi’ne yeni bir rapor sunuldu. Bu raporda, benim 7 ay önce uyardığım pos tefeciliği ve kara para aklama skandalı yer alıyor" dedi.

Mehmet Şimşek'in Sessizliği: Diplomatik Krize Davetiye mi?

Karabat, daha önceki uyarıları dinlenseydi, Türkiye'nin gri listeden çıkmış olabileceğini savunarak, "Mehmet Şimşek gri listeden çıkmak için ne gerekiyorsa yapacağız dedi; ama bu büyük bir yalan!" ifadelerini kullandı. Karabat'a göre, dolandırıcılar, mafya ve tefeciler Türkiye'de serbestçe faaliyet gösteriyor ve sessizliğini koruyan tek kişi, Mehmet Şimşek.

Bankaların Rolü: Çarkın İçine Girmek ya da Kaçmak mı?

Bankaların gündemdeki fon skandallarına karıştığını vurgulayan Karabat, bu durumun tesadüf olmadığını belirtti. Denetimlerin yetersiz olduğunu savunan Karabat, "Çünkü, 'Para getirin de nasıl olursa olsun' deniyor" şeklinde konuştu.

DFC Raporuna Karşı Türkiye'deki Hukuki Süreç

ABD'nin devlet kurumu olan Development Finance Corporation (DFC) tarafından sunulan raporun ardından Türkiye'de konuya dair soruşturmanın devam ettiğini belirten Karabat, kanuna aykırı bir şekilde takipsizlik kararı verildiğini ve bu karara itiraz edildiğini açıkladı. Pos tefeciliğine karışan bankaların, eski milletvekillerinin de bulunduğu avukatlar aracılığıyla adliyelerde sipariş karar çıkarttığını iddia eden Karabat, bu sürecin yargıdaki çetenin devrede olduğunu gösterdiğini söyledi.

MASAK ve Gelir İdaresi Başkanlığı Uyarısı

Kara para ile ilgili araştırmanın MASAK tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Karabat, "Bu olay MASAK’ın ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın önünde. Bırakın bürokratlar işini yapsın. Kimler ne ceza alıyorsa alsın. Vergi kaybı telafi edilsin" çağrısında bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ