Bolu’da gökyüzünü toz bulutu kapladı Bolu’da gökyüzünü toz bulutu kapladı

Çanakkale’de 27 Şubat’ta 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, kentte ve çevre illerde hissedildi. Deprem, Çanakkale’nin deprem gerçeğini ve faylarla çevrili bölgedeki riskleri bir kez daha gündeme getirdi. 4 Şubat’tan bu yana, ‘mikro deprem’ olarak adlandırılan, büyüklükleri 0.6 ile 3.1 arasında değişen çok sayıda deprem kaydedildi. Çanakkale’de son depremi ve bölgedeki tehlikeleri değerlendiren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Bekler, Çanakkale’de günde 180-190 civarında deprem yaşandığını, ancak 4.6’lık depremden sonra bu sayının düştüğünü söyledi.

Bekler, depremin merkez üssü olan Biga ilçesinde daha önce, tarihsel ve aletsel dönemde, kayda değer bir depremin olmadığını belirtti. Bekler, “Bu nedenle, bu depremin, yakındaki faylardan bağımsız olarak, yeni bir fayın ürettiği bir deprem olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi, ileride yapılacak bilimsel çalışmalarla elde edebileceğiz” dedi.

Çanakkale’de deprem tehlikesi ne durumda?

Çanakkale, Kuzey Anadolu Fayı’nın güney kolunun geçtiği, birçok fay sisteminin bulunduğu, Biga Yarımadası veya Güney Marmara Bölgesi olarak da adlandırılan bir bölgede yer alıyor. Bu bölge, kırılgan fayların yoğun olduğu ve depremselliğin yüksek olduğu bir bölge. Bekler, “Bu bölge, biraz karmaşık bir bölge. Bu yüzden, tektonik hareketlilik dediğimiz bu depremleri zaman zaman görüyoruz. Bu deprem de o depremlerden biri. Ama bu deprem, orta büyüklükte deprem dediğimiz 5 ve üzeri büyüklükte bir deprem değil. Dolayısıyla, kendi bölgesinde veya yakın çevresinde, halkın veya medyanın tabiriyle ‘tetikleme’ yapabilecek bir deprem de değil” ifadelerini kullandı.

Bekler, Çanakkale’de 4.6’lık depremden sonra 4.0 büyüklüğüne kadar artçı depremler olabileceğini, ancak bunların da zarar vermeyecek nitelikte olduğunu söyledi. Bekler, Çanakkale’de daha büyük bir deprem beklentisinin olmadığını, ancak depreme hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.

Çanakkale’nin zemin yapısı nasıl?

Çanakkale, birçok Anadolu kenti gibi, bir “ova kenti” olarak tanımlanıyor. Bu da, deprem tehlikesinin yanında, zemin riskini de artırıyor. Çanakkale, Türkiye’nin deprem tehlikesi altında olan, ancak depremde en çok hasar gören şehirlerinden biri. Çanakkale, bu şehirlerin karşılaşabileceği potansiyel risklere sahip bir şehir. Bu potansiyel risklerin başında da zemin özellikleri geliyor. Bekler, “Biz Türkiye’de çeşitli nedenlerle, şehirlerimizi ovada kuruyoruz. Ovada kurduğumuz şehirlerimizin zemin özellikleri de depremde hasar görmeye müsait oluyor. Çanakkale de bu şehirlerden bir tanesi. Çanakkale’nin zemin özellikleri, depremde hasar görmeye müsait bir zemin özelliği. Bu yüzden, Çanakkale’de deprem tehlikesi yüksek bir şehir” dedi.

Bekler, Çanakkale’de zemin yapısının iyileştirilmesi için, zemin etütlerinin yapılması, yapı denetimlerinin sıkılaştırılması, deprem yönetmeliklerine uygun bina yapılması, mevcut binaların güçlendirilmesi gibi önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ