DEM Partisi’nden Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan, kayyum yönetiminin belediyeyi 8.5 milyar TL borca soktuğunu ifade etti. Zeydan, “Maalesef belediyemizde büyük bir tahribat var. 2022’de bu borç sadece 400 milyon TL iken, son 1.5 yılda yeni valinin atanmasıyla bu borç 8.5 milyar TL’ye çıktı” şeklinde konuştu.

Belediye Meclisi Toplantısı

Van Büyükşehir Belediye Meclisi, ilk toplantısını Belediye Başkanı Abdullah Zeydan’ın liderliğinde gerçekleştirdi. Toplantı, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ahmet Aras, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı seçildi Ahmet Aras, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı seçildi

Yüksek Faizlerle Kredi Çekenler

Zeydan, oluşan borç nedeniyle belediyenin asli görevlerini yerine getiremez hale geldiğini belirtti. Zeydan, “Belediyelerin de kendi sorumlulukları vardır. Bizim sorumluluklarımız da yol, içme suyu, kanalizasyon, çevre sorunları, park ve bahçeler olmasıyla beraber asli hizmetler dururken, maalesef kayyum döneminde Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapması gereken bütün yatırımları ve ihaleleri belediye üzerinden yapıp, büyük bir külfet oluşturulmuştur. Bu borcu da bankalardan çok yüksek faizlerle krediler çekerek yapmışlar” dedi.

Amacı Dışında Kullanılan Araçlar

Zeydan, belediye üzerinden kiralanan birçok aracın başka kurumlarda kullanıldığını ifade etti. Zeydan, “Sağlık Müdürlüğüne araç kiralanıp verilmiş. Tabii ki; biz bu araçlara dokunmayacağız. Çünkü orada bir kamu hizmeti var, araçlar vatandaşlarımızı hastaneye götürüp- getiriyor. Ama amacı dışında kullanılan birçok araç var, biz bu araçları tespit ettik. Kiralık 160 araçla ilgili amacı dışında kullanılan araçların tespiti yapılıp, sözleşmeleri feshedildi. Bu çalışmayla araç kira bedeli ve yakıt gideri hesaba katıldığında belediyemize her ay 1 milyon gelir sağlandı” diye konuştu.

Halkın İradesi Yok Sayılmaya Çalışıldı

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde halkın iradesinin yok sayılmaya çalışıldığını belirten Zeydan, “Seçim sonuçlarının ardından ilimizde bazı girişimlerde bulunularak halkın iradesi yok sayılmaya çalışıldı. Halkın iradesine karşı hukuksuzca bir girişim gerçekleştirildi. Bu süreçte Vanlı hemşerilerimiz başta olmak üzere adaletten, demokrasiden ve hukuktan yana demokratik tepkisini ve itirazını yükselten tüm toplum kesimlerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Meclis Başkanlığı Vekilliği Seçimi

Yapılan konuşmanın ardından oylamaya geçildi. Oylamada; Büyükşehir Belediyesinin 1. Meclis Başkanlığı Vekilliğine Neslihan Şedal, 2. Meclis Başkanlığı Vekilliğine ise Tuncer Sağınç seçildi.

Editör: Utku Çelik