ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu'yu üçüncü kez ziyaret etmek üzere hazırlanıyor. Reuters'ın üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırdığı habere göre, Blinken, bu hafta içinde İsrail, Batı Şeria ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yapacağı ziyaretlerde bölgedeki gelişmeleri değerlendirecek.

Diplomatik Hedefler ve İnsani Yardım Çabaları

Bakanlık yetkilisine göre Blinken, ziyaretinin odak noktalarından birinin Gazze'ye daha fazla insani yardım yapılması ve Hamas tarafından kaçırılan rehinelerin serbest bırakılması için diplomasi yürütmek olduğunu ifade etti. Bu ziyaret, Blinken'ın bölgeye düzenleyeceği üçüncü ziyaret olma özelliği taşıyor.

Ateşkes Görüşmeleri ve Öncelikler

Reuters'in haberine göre, adının açıklanmaması kaydıyla konuşan üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Bakan, Gazze'ye insani yardım akışının artırılması, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze'deki sivillere yönelik korumanın iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayacak" dedi. Ayrıca, Blinken'ın ziyareti sırasında taraflarla ateşkesin uzatılması için görüşmeler yapacağı da belirtildi.

Ukrayna, son 4 günde Rusya'ya ait 7 savaş uçağını düşürdü Ukrayna, son 4 günde Rusya'ya ait 7 savaş uçağını düşürdü

Brüksel Ziyareti ve Bölge Gündemi

Dün Brüksel'e gelen Blinken, bugün NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi'ne katılacak. Yarın ise Üsküp'te düzenlenecek Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısına iştirak edecek. Blinken'ın Orta Doğu ziyareti, Belçika ve Kuzey Makedonya ziyaretlerinin ardından gerçekleşecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ