Avukat Feyza Altun’un serbest bırakılmasına itiraz edilmişti... Karar belli oldu! Avukat Feyza Altun’un serbest bırakılmasına itiraz edilmişti... Karar belli oldu!

Benzin ve motorin fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşler, akaryakıt fiyatlarına da yansıdı. Özellikle motorindeki indirimlerin ardından benzin fiyatlarında da düşüş görüldü. İşte, 9 Aralık 2023 tarihli güncel benzin, motorin (mazot) ve LPG fiyatları...

Petrol Fiyatlarındaki Gerileme Etkisi

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varil fiyatının 75,71 dolara kadar gerilemesi sonrasında, akaryakıt fiyatlarında indirimler ardı ardına geldi.

Motorine İndirim Geldi

7 Aralık'ta başlayan ve 1 lira 30 kuruşluk indirimle güncellenen motorin fiyatları, 8 Aralık'ta 88 kuruş daha düşerek güncellendi.

Benzine Gelen İndirim Pompaya Yansıdı!

Gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde, benzin fiyatlarında da 1 lira 65 kuruşluk bir indirim yapıldı.

9 Aralık 2023 Güncel Akaryakıt Fiyatları

İşte bazı şehirlerdeki güncel akaryakıt fiyatları:

  • İstanbul: Motorin: 35,41 TL - Benzin: 32,93 TL

  • Ankara: Motorin: 39,09 TL - Benzin: 33,66 TL

  • İzmir: Motorin: 36,3 TL - Benzin: 33,8 TL

LPG'nin litresi ise genel olarak ortalama 18,65 TL seviyesinden satılıyor. Fiyatlar arasında şehirler, ilçeler ve bayiler arasında farklılıklar gözlemleniyor.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesiyle hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasındaki günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takibiyle belirleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi