Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, deprem bölgesinde sel felaketi nedeniyle en az 17 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin tepki çeken bir açıklama yaptı. Bakan Kirişci, canlı yayında yaptığı konuşmada, "Evet, 15 canımızı aldı ama toprak suya kavuştu" ifadesini kullandı.

Balık avı yasağı 1 Nisan'da başlıyor Balık avı yasağı 1 Nisan'da başlıyor

Habertürk'te Kübra Par'ın sunuculuğunu yaptığı "Açık ve Net" programına konuk olan Bakan Kirişci, konuşmasına "Tabii ki taşkın ve sel olmasını istemeyiz. Üç günde bu kadar yoğun yağış beklemeyiz" sözleriyle başladı.

Kirişci, şu ifadeleri kullandı: "Bitkisel üretim kısmında stoklarımız var. Buğday gibi ürünlerle ilgili stoklarımız mevcut. Regülasyon kurumlarımız olan Toprak Mahsülleri Ofisi, Et Süt Kurumu, Türk Şekeri gibi kuruluşlarımız da devrede. Fiyatların yükselmesini beklemiyoruz. Geçen ayki yüzde 142'lik orana kıyasla yüzde 127,76'lık bir artış oldu. Aylık artış ise %6 seviyelerine düştü. Tarımsal ekonomi, genel ekonomiden ayrı düşünülemez. Temel girdilerimiz var ve girdi fiyat endekslerimize baktığımızda, ÜFE ile karşılaşırız. TÜFE değil. Bu endeks zaman içinde tüketici fiyatlarına da yansır. Ancak genel ekonominin iyileşmesi devam ettiği sürece buraya da yansıyacak. Endişelerimiz ve kaygılarımız yok. Yağışların düzensizliği var. Kuraklık riski de var. Felaketlerin yaşandığı üzücü olaylar karşısında kayıplarımız oldu ama bir yandan da toprağımız suya kavuştu. Atatürk Barajı'nda su mesafemiz 300 bin metreküp arttı. Bu önemli bir gelişme. Elbette taşkın ve sel olmasını istemeyiz. Üç günde bu kadar yoğun yağış beklemeyiz."

Depremin ardından sel felaketi: 17 ölü Depremin ardından sel felaketi: 17 ölü