Almanya’da çifte vatandaşlığı mümkün kılan "Vatandaşlık Yasası'nın Modernizasyonu Yasası", Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından 26 Mart'ta imzalanmıştı. Üç aylık sürecin ardından, yeni yasa yarın resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Çifte Vatandaşlık Kolaylaşıyor

Yeni yasa ile Alman vatandaşlığına geçişler kolaylaşacak. Artık Almanya vatandaşlığına geçmek isteyenler, kendi ülkelerinin vatandaşlığından vazgeçmek zorunda kalmayacaklar. Bu düzenleme özellikle Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları için büyük bir kolaylık sağlayacak. Türk vatandaşları, Türk vatandaşlığından ayrılmadan Alman vatandaşlığına da sahip olabilecekler.

Yasal İkamet Süresi Kısalıyor

Yeni düzenleme ile Alman vatandaşlığına geçiş süresi de kısalıyor. Artık Almanya vatandaşlığına geçmek için gerekli olan yasal ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indirildi. Ayrıca, kişinin ülkedeki yaşam şartlarına uyum sağlama konusunda okul veya mesleki başarısı, gönüllü çalışmalar yapması veya dil öğrenmek için özel çaba sarf etmesi durumunda bu süre 3 yıla kadar düşebilecek.

Opsiyon Modeli Kalkıyor

Almanya'da doğan çocuklar, ebeveynlerinden birinin en az 5 yıl yasal olarak ülkede ikamet etmesi halinde otomatik olarak Alman vatandaşlığı alabilecek. Daha önce yürürlükte olan ve kişiyi 23 yaşına kadar ebeveynlerinin vatandaşlığı veya Alman vatandaşlığı arasında seçim yapmaya zorlayan "opsiyon modeli" ise kaldırıldı.

Dil Bilgisi ve Vatandaşlık Testi

Vatandaşlık başvurusunda bulunanların, Almanca dil bilgilerini kanıtlamaları ve vatandaşlık testine girmeleri gerekiyor. Almanya İçişleri Bakanlığı, vatandaşlık başvurusu yapanların özgürlükçü toplumun değerlerini kabul etmeleri gerektiğini belirterek, "Bu değerleri paylaşmayan kişilerin Alman vatandaşı olmasına izin verilmiyor" açıklamasında bulundu.

Tarihsel Sorumluluğun Kabulü Şartı

Yahudi düşmanı, ırkçı, yabancı düşmanı veya başka insanlık dışı eylemlerde bulunanlar ile kadın-erkek eşitliğini kabul etmeyenler Alman vatandaşlığına alınmayacak. Vatandaşlık başvurusunda bulunanların, Almanya'nın özel tarihsel sorumluluğunu ve Yahudilerin yaşamının korunmasını kabul etmeleri gerekecek.

Misafir İşçi Jenerasyonuna Kolaylık

İşgücü Anlaşması kapsamında 30 Haziran 1974'e kadar Batı Almanya’ya ve 13 Haziran 1990'a kadar eski Doğu Almanya’ya gelen işçiler için vatandaşlığa girişte yapılan yazılı sınav ve diğer bazı koşullar geçerli olmayacak.

Berlin Göçmenlik Dairesi'nin Hazırlıkları

Berlin eyaletinin Göçmenlik Dairesi Direktörü Engelhardt Mazanke, yeni yasaya ilişkin hazırlıklarını ve Alman vatandaşlığı başvurularında nelere dikkat edilmesi gerektiğini değerlendirdi. Mazanke, dijital olarak vatandaşlık başvurusu yapılabileceğini belirterek, "Böylelikle (Alman) vatandaşlığına geçmek isteyenler başvuruları günün her saati yapabiliyor" dedi.

Başvuruların Artması Bekleniyor

Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, çok sayıda kişinin başvuruda bulunması bekleniyor. Bu durum, başvuru süreçlerinin yoğunlaşmasına ve uzamasına yol açabilir. Ancak Mazanke, süreci mümkün olduğunca hızlı sonuçlandırmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Dijital Başvuru Kolaylığı

Mazanke, dijital başvuru sürecinin büyük bir kolaylık sağladığını ifade ederek, "Başvuruların dijital olarak yapılabilmesi, süreci hızlandırıyor. Ayrıca 'Hızlı Kontrol' (Quick-Check) testi ile vatandaşlığa kabul koşullarını önceden kontrol edebiliyorsunuz" dedi.

Başvuru Yoğunluğu ve Süreç Yönetimi

Japonya'da sigara yakan adam apartmanı patlattı! 8 yaralı Japonya'da sigara yakan adam apartmanı patlattı! 8 yaralı

Bu yıl Berlin'de 20 bin kişinin Alman vatandaşlığına kabul edilmesi hedefleniyor. Ancak, geçmiş dönemden işleme alınmayan 40 bin başvuru ve yeni eklenen 20 bin başvuru nedeniyle sürecin uzayabileceği belirtiliyor. Mazanke, başvuruların eksiksiz olmasının önemli olduğunu vurguladı ve acil durumlar için öncelikli başvuruların değerlendirildiğini ekledi.

Türk Toplumundan Beklentiler

Mazanke, özellikle Berlin'deki Türk toplumundan çok sayıda başvuru beklediklerini ifade ederek, başvuru sürecinin hızlı ve verimli bir şekilde sonuçlandırılması için çalışacaklarını söyledi.

Editör: Kazim Bozkurt