Geçtiğimiz gün BloombergHT’de yayınlanan ’60 Dakika’ programına katılan Galip Aykaç, denetimler ve fiyat artışlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ticaret Bakanlığı ve diğer birimlerin böyle dönemlerde çok sık denetlemelerde bulunduğunu vurgulayan Aykaç, “Bu denetimlerde de buldukları bir şey varsa gereğini yapıyorlar. Şu anda da bir kaç gündür denetimler var. Ne zaman sıkışılsa denetime başvuralım diyerek çözüm bulabileceklerini düşünüyorlar. Bu böyle olmaz” dedi.

“TÖHMET ALTINDA BIRAKILMAYALIM”

Fahiş fiyatlarla ilgili “Bizi töhmet altında bırakmasınlar” diyen Aykaç, “Perakende noktaları aslında enflasyonun düşmesine sebep olan bir rekabet içerisinde çalışıyorlar. Merkez Bankası verilerine göre perakende sektöründe net kâr marjı 1.6’dan 1.2’ye düşmüş durumda. Eğer burada bu işler yapılıyorsa bu paralar nerede? Böyle bir dünya yok, lütfen bizi töhmet altında bırakmasınlar… Fahiş fiyatla perakendenin bir alakası yok” açıklamasında bulundu.

‘ÇİĞ SÜT FİYATINI DEVLET ARTIRDI’

Artışların sadece sebze ve meyve ile sınırlı olmadığını belirten Aykaç, “Sadece sebze-meyveye bakmayalım. Bu artışlar sadece sebze meyve ile sınırlı değil. Soruyor Ankara’dan bazı yetkililer; ‘Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?’ diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten. Yani bunlarla da mücadele ediyoruz, onlara da izahatta bulunuyoruz anlatabildim mi? Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu fiyat artışlarıyla bu sektörün uzaktan yakından alakası yok. Bu tamamen bir algı yönetimi, bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

TAYYAR’DAN ‘NEŞTER’ TEHDİDİ

Yapılan açıklamaya ise AKP cephesinden çok sert tepki geldi. AKP’li Şamil Tayyar, Aykaç’ın sözlerini meydana okuma olarak gördüğünü açıkladı. AKP’de üç dönem milletvekilliği yapan halen MKYK Üyesi olan Şamil Tayyar, “Cumhurbaşkanımız fahiş fiyata dokununca, BİM’ci Galip Aykaç meydan okumuş, ‘siz artırdınız’ deyip çiğ süt fiyatına gönderme yapmış. Çiğ süt fiyatı raflardaki zamlar kadar artmadı ama ‘insanoğlu çiğ süt emmiş’ deyişini hatırlattığı için müteşekkiriz. Vakit, neşter vakti. Hemen” ifadelerini kullandı.

Sertel: Sorumlusu Erdoğan’dır

Galip Aykaç’ın açıklamalarının doğru olduğunu aktaran CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Adamcağız 40 yılda bir doğruyu söylediği için üzerine yürüyenleri sükûnete davet ediyoruz. Kırbaçla, yasayla, baskıyla veya baskınlarla fiyatları düzenlemek mümkün değil. Enflasyonun da, gıda pahalılığının da artmasının en büyük sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan ve tek adam yönetimidir” dedi. 12 Eylül döneminde fahiş fiyatlarla ilgili ‘Yürürüz onların üzerine, fiyatları düşürürler’ diyen generalle aynı anlayışta bir söylemin kabul edilemeyeceğini sözlerine ekleyen Sertel, “Ekonomik tedbirleri almadan, hayatı ucuzlatmadan, tarıma destekleri arttırmadan, girdi maliyetlerini düşürmeden hayatı ucuzlatmak mümkün değil. Hayatı marketler değil, iktidarlar ucuzlatır” ifadelerini kullandı.