CHP Genel Merkezi, AKP ve MHP’li başkanlardan devralınan belediyelerin borç durumunu detaylı bir şekilde inceliyor. Yapılan ilk hesaplamalar, borç yükünün yaklaşık 100 milyar TL’ye ulaştığını gösteriyor. Bu belediyeler arasında en borçlu olanın Balıkesir Belediyesi olduğu belirtiliyor.

Borç Miktarları Tek Tek Hesaplanıyor

CHP’nin yerel seçimlerde kazandığı belediyelerin önceki döneme ait bilançoları detaylı bir şekilde inceleniyor. Devralınan belediyelerin borç miktarları tek tek hesaplanıyor. Balıkesir Belediyesi’nin borç miktarının 15 milyar TL düzeyinde olduğu belirtiliyor.

CHP’nin Kazandığı Belediyelerin Borç Durumu

Kayyım yönetimindeyken DEM Parti’nin kazandığı belediyelerdeki ağır borç yükü bir bir ortaya çıkarken, CHP’nin kazandığı yerlerde de benzer bir inceleme yapılıyor. CHP, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından kazandığı belediyelerle ilgili olarak genel merkezde bir çalışma başlattı.

Borçla Devralınan Belediyelerin Durumu

CHP yerel yönetimler birimi, borçla devralınan belediyelerin toplam borç miktarı, borç kalemleri ve bu borçların yarattığı sorunların nasıl çözülebileceğine ilişkin parti kurmaylarını bilgilendirecek. İlk hesaplamalar toplam borç yükünün 100 milyar liraya ulaştığını gösteriyor.

Balıkesir Belediyesi’nin Borç Durumu

Borçlu belediyeler arasında yükü en fazla olanın Balıkesir Belediyesi olduğu belirtiliyor. Balıkesir Belediyesi’nin toplam borcunun 15 milyar TL düzeyinde olduğu öğrenildi. Belediyenin borç kalemleri ve toplam miktarını önümüzdeki hafta açıklaması bekleniyor.

Hangi Belediye Ne Kadar Borç Bıraktı?

CHP sosyal medya hesaplarında da 31 Mart yerel seçimlerinde partinin kazandığı belediyelerin toplam borçları duyurulmaya başladı. CHP’den yapılan paylaşımda dokuz belediyenin borçları duyuruldu. Partinin, resmi X hesabından nüfus karşılaştırmasıyla birlikte paylaşılan bilgiye göre bazı belediyelerin borçları şöyle:

Esnafa, kestiği ağaç için 5 fidan hibe cezası! Esnafa, kestiği ağaç için 5 fidan hibe cezası!
  • Denizli Büyükşehir Belediyesi: (1 milyon nüfus) 11,1 milyar TL
  • İstanbul Sancaktepe Belediyesi: (490 bin nüfus) 2 milyar TL
  • Kütahya Belediyesi: (575 bin nüfus) 1,7 milyar TL
  • Kilis Belediyesi: (155 bin nüfus) 502 milyon TL
  • Edirne Keşan Belediyesi: (85 bin nüfus) 483 milyon TL
  • Antalya Kaş Belediyesi: (65 bin nüfus) 400 milyon TL
  • İzmir Kiraz Belediyesi: (43 bin nüfus) 332 milyon TL
  • Kütahya Gediz Belediyesi: (50 bin nüfus) 262 milyon TL
  • Afyonkarahisar Dinar Belediyesi: (47 bin nüfus) 125 milyon TL
  • Denizli Tavas Belediyesi: (41 bin nüfus) 61 milyon TL

Gölbaşı: 1 Milyar TL Borç

Kahramankazan ve Gölbaşı belediye başkanları da ağır borç yükü altında kaldıklarını açıklamış, maaşları ödemek için borç aldıklarını ya da kişisel varlıklarını belediyeye aktardıklarını söylemişlerdi. CHP’ye geçen Gölbaşı Belediyesi 1 milyar 60 milyon 235 bin 863,66 Türk lirası borçla MHP’den devralınmış, Kahramankazan Belediyesi ise personel maaşlarını ödeyemeyince kasaya dışardan 9 milyon TL koymak zorunda kalmıştı.

İstanbul’da Tuzla Belediyesi 1 milyar, Trabzon Ortahisar Belediyesi 800 milyon, Kütahya Belediyesi yaklaşık 2 milyar borçla, Kahramanmaraş Elbistan Belediyesi 335 milyon TL borçla CHP’ye geçti.

Editör: Utku Çelik