Son dönemde Brent petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketler ve döviz kurundaki dalgalanmalar, akaryakıt fiyatlarına da zam olarak yansıdı. NTV'nin haberine göre, 29 Haziran Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorin fiyatlarında güncelleme yapılacak. Zam, rafineri çıkış fiyatlarındaki değişiklikten dolayı pompa satış fiyatlarına yansıtılacak.

Zam Oranı Ne Kadar?

Yetkililerden yapılan açıklamaya göre zam oranı 13 kuruş olarak belirlendi. Bu zam ile birlikte benzin ve motorin litre fiyatları ne kadar olacak?

Kuraklık arpa üreticisini vurdu! Kuraklık arpa üreticisini vurdu!

Güncel Akaryakıt Fiyatları

Zam öncesi güncel akaryakıt pompa fiyatlarına bakıldığında;

  • İstanbul'da motorin litre fiyatı 42.34 lira seviyesinde seyrediyordu.
  • Benzinin litresi ise ortalama 42.26 liradan satılıyordu.

Zamlı Fiyatlar Ne Olacak?

Yapılacak olan 13 kuruşluk zam ile birlikte akaryakıt fiyatlarında oluşacak değişiklik merak ediliyor. Uzmanlar, rafineri çıkış fiyatlarındaki artışın pompa satış fiyatlarına tam olarak yansımayabileceğini, dolayısıyla benzin ve motorin fiyatlarının 13 kuruşluk zammın biraz altında seyredebileceğini ifade ediyorlar.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, belli bir formüle göre hesaplanıyor. Bu formülde;

  • Gümrüksüz rafineri fiyatı
  • ÖTV (Özel Tüketim Vergisi)
  • EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) payı
  • KDV (Katma Değer Vergisi)

gibi unsurlar yer alıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük fiyatlar ve günlük dolar kuru takip ediliyor. Bu veriler ışığında, belli bir fiyat değişim farkı uygulanarak gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Editör: Kazim Bozkurt